Nokia zvýšila prodej smartphonů, tržby jí ale dál klesaj

Finský výrobce mobilních telefonů Nokia ve třetím čtvrtletí navyšoval prodej chytrých telefonů Lumia. Celkové tržby společnosti ale kvůli propadu prodeje běžných mobilních telefonů prudce klesly. Společnost dnes sdělila, že tržby se v meziročním srovnání snížily o 22 procent na 5,66 miliardy eur (146 miliard Kč).

Výnosy z prodeje chytrých telefonů vzrostly o 28 procent, z prodeje běžných přístrojů ale o 37 procent klesly, což odráželo obdobný vývoj jejich odbytu podle množství kusů. Proti druhému čtvrtletí už ale prodej běžných telefonů Nokia o čtyři procenta vzrostl. Čistá ztráta bývalé jedničky globálního trhu mobilních telefonů se v posledním čtvrtletí snížila na 91 milionů eur. V loňském roce vykázala společnost ztrátu 969 milionů eur.

Microsoft na počátku září oznámil, že za 5,4 miliardy eur koupí výrobu mobilních telefonů Nokia. Převzetí má být dokončeno na začátku příštího roku. Tržby divize telekomunikačních zařízení Nokia Solutions and Networks (NSN), která se po prodeji mobilních telefonů stane hlavní aktivitou společnosti, klesly o 33 procent a její provozní zisk se snížil o třetinu.

Nokia v srpnu odkoupila podíl německého Siemensu na NSN a stala se jejím jediným vlastníkem. Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finský podnik zaspal na klíčovém trhu s chytrými telefony, kde jej smetl nástup produktů od společností Apple a Samsung.

Zdroj: ČTK

Nokia zvýšila prodej smartphonů, tržby jí ale dál klesaj Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce řešit dluh Ukrajiny za plyn

    Byznys ·

    Ruský vývozce zemního plynu Gazprom vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Kyjev stále neuhradil platbu za srpen a Gazprom to chce "naléhavě" řešit, uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.