Nokia potvrdila, že koupí francouzský Alcatel za 15,6 miliardy eur

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia převezme svého francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. V akciích za něj zaplatí 15,6 miliardy eur (426 miliard Kč). V samotné historii společnosti Nokia jde o největší akvizici. Spojením podniků by mohl vzniknout největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě.

Akcionáři Alcatelu podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,55 akcie Nokie. Ve sloučeném podniku by tak měli vlastnit zhruba třetinový podíl.

Podle údajů výzkumné společnosti IDC sloučená skupina v tržbách za infrastrukturu pro mobilní komunikaci předstihne konkurenty Ericsson a Huawei Technologies, uvedla agentura Bloomberg.

Agentura Reuters však s odvoláním na údaje výzkumné společnost Bernstein Research uvedla, že sloučené skupině bude na trhu patřit až druhá příčka s podílem 35 procent. Jedničkou by měl podle těchto údajů zůstat švédský Ericsson s tržním podílem kolem 40 procent.

Nokia loni v dubnu prodala svou divizi mobilních telefonů společnosti Microsoft za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard korun). Finská společnost byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však v roce 2012 sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Nokia potvrdila, že koupí francouzský Alcatel za 15,6 miliardy eur Foto: Joe Ravi / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česká armáda koupí další letouny CASA

    Byznys ·

    Česká armáda plánuje koupit další dva letouny CASA. Podle deníku E15 by cena letadel neměla přesáhnout 1,6 miliardy korun. S odvoláním na zdroje blízké vedení resortu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.