Němečtí strojvůdci se domluvili na ukončení stávky

Počínaje dnešním dnem skončí stávka na německé železnici. Během nočního vyjednávání se na tom dohodli dopravce Deutsche Bahn (DB) s Odborovým svazem strojvůdců (GLD). Obě strany budou mimo jiné jednat přes zprostředkovatele o pracovních podmínkách, které jsou jádrem sporu. Společnost DB uvedla, že se snaží obnovit pravidelný jízdní řád. V současnosti není jasné, kdy bude platit. 

„Stávka svazu GDL bude ukončena k dnešním 19:00,“ uvedl v tiskovém prohlášení odborový svaz. Protestní akce začala v úterý v nákladní dopravě, ve středu se k ní připojili i strojvůdci osobních vlaků.

„Ulevilo se nám, naši zákazníci a spolupracovníci si mohou oddechnout,“ řekl novinářům Ulrich Weber z vedení Deutsche Bahn. „DB nyní s vysokým nasazením pracují na tom, aby bylo možné vrátit se k normálnímu jízdnímu řádu,“ uvedl s tím, že podrobnosti o obnovení plného provozu budou známy odpoledne.

Obě strany se dohodly, že příští týden ve středu zahájí jednání přes zprostředkovatele, které potrvá přinejmenším do 17. června. Svaz GDL slíbil, že do konce jednání žádnou další stávku nevyvolá. Jako prostředníci by měli být v rozhovorech vyjednávat za vedení DB bývalý braniborský zemský premiér Matthias Platzeck, za svaz GDL současný durynský zemský premiér Bodo Ramelow.

Nynější stávka byla již devátá od loňského podzimu. Kvůli ní jezdila v Německu jen třetina dálkových vlaků a polovina regionálních spojů. Protestní akce postihla i spojení Prahy s Berlínem.

Svaz GDL stávku stejně jako předchozí protestní akce vyhlásil kvůli sporu s vedením DB o pracovní podmínky. Strojvůdci žádají zvýšení platů o pět procent, zkrácení týdenní pracovní doby a omezení přesčasů na maximálně 50 hodin ročně. Svaz GDL navíc usiluje o větší roli v rámci společnosti, když chce kromě strojvůdců zastupovat i průvodčí, personál jídelních vozů a posunovače. Stávka byla původně časově neomezená.

 

Zdroj: ČTK

 

Němečtí strojvůdci se domluvili na ukončení stávky Foto: Lucian Milasan / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.