Němečtí politici se přou o vydání Carlese Puigdemonta

Zadržení katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta na severu Německa vyvolalo mezi německými politiky rozporuplné reakce. Zatímco podle některých by ho spolková republika měla vydat Španělsku, kde Puigdemontovi hrozí mnohaletý trest kvůli obžalobě ze vzpoury, jiní jsou přesvědčeni, že musí být propuštěn na svobodu.

"Trestní stíhání je zcela zjevně politicky motivované," míní mluvčí opoziční Levice pro evropské otázky Andrej Hunko. Místopředseda taktéž opozičních svobodných demokratů (FDP) Wolfgang Kubicki zase vyjádřil názor, že Puigdemont nemůže být do Španělska vydán, protože německé právo nezná trestný čin "vzpoury".

Europoslanec vládních křesťanských demokratů (CDU) Elmar Brok je naproti tomu přesvědčen, že pětapadesátiletý katalánský politik musí být postaven před španělský soud. "Puigdemont se jednoznačně provinil proti španělskému právu a ústavě," řekl Brok listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Ministryně spravedlnosti z koaliční sociální demokracie (SPD) Katarina Barleyová v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD případ nechtěla příliš komentovat a zdůraznila, že rozhodnutí je nyní v rukou německé justice.

Případ má na starosti soud v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku, který rozhodne o tom, jestli na Puigdemonta bude uvalena vydávací vazba.

Někdejší katalánský premiér, který usiloval o nezávislost tohoto regionu na Španělsku, byl v Německu zadržen v neděli, když autem cestoval z Finska do Belgie, kde žije v exilu. Podle magazínu Focus ho po celou dobu sledovala španělská tajná služba, která také informovala německé úřady.

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury.

 

Zdroj. ČTK

Němečtí politici se přou o vydání Carlese Puigdemonta Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.