Němečtí politici se dohodli na zvýšení pomoci uprchlíkům o 6 miliard eur

Německé vládní strany konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD se domluvily na rozsáhlém balíku opatření pro azylovou politiku, který mimo jiné zahrnuje zvýšení pomoci uprchlíkům v následujícím roce o šest miliard eur (162 miliard korun) nebo zařazení balkánských států na seznam takzvaných bezpečných zemí. Informaci uvedla agentura DPA, která měla k výslednému dokumentu přístup. O závěrech nedělní schůze bude německý parlament hlasovat v říjnu.  

Předseda sociálnědemokratických poslanců Thomas Oppermann na Twitteru uvedl, že je spokojený. „Dobré výsledky. Podrobnosti dopoledne,“ napsal.

Německo podle DPA v roce 2016 navýší rozpočet určený na zvládání azylové situace o tři miliardy eur (81 miliard korun). Spolkové země a obce dostanou další tři miliardy eur.

Dalším opatřením, na kterém se vládní strany dohodly, je rozšíření seznamu bezpečných zemí, jejichž občané nebudou moci získat azyl. Nově budou ve výčtu všechny balkánské státy, které nejsou členy Evropské unie. Od roku 2014 jsou na seznamu Srbsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie, nyní k nim budou přidány také Kosovo, Albánie a Černá Hora. Cílem tohoto opatření je vyloučit žadatele o azyl z jihovýchodní Evropy, což uvolní kapacity pro válečné uprchlíky ze Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu.

Německo rovněž navýší prostředky v rozpočtu ministerstva zahraničí určené na zvládání uprchlické krize a prevenci o 400 milionů eur ročně (zhruba 11 miliard korun). Počítá se také s posílením stavů spolkové policie, v následujících třech letech půjde o 3 000 nových míst.

Na evropské úrovni požadují německé vládní strany mimo jiné „solidární a spravedlivé rozdělení a přijetí uprchlíků potřebujících ochranu mezi ostatní členské státy EU“. Povinné kvóty však odmítají východní země EU a také Velká Británie. Tyto státy trvají na dobrovolném přijímání běženců. Koalice také chce účinný postup proti převaděčům a pašerákům lidí či posílení role EU v boji proti příčinám uprchlických vln.

Straničtí předáci se v Německu shodli na tom, aby žadatelé o azyl v úvodní fázi přijímání dostávali v co největší míře místo hotovosti věcnou pomoc. Pokud bude nutné hotovost vyplácet, tak nanejvýš na měsíc dopředu. Vyplácení hotovosti bylo dosud vnímáno jako konfliktní bod mezi unií CDU/CSU a SPD.

Podle azylového zákona mají běženci v Německu právo na příspěvek na potraviny, ubytování, oblečení a zdravotní péči. Německo jim ale pro tyto účely nedává peníze, ale poskytuje jim účelově vázané poukázky nebo jim přímo dané věci zajišťuje. Kromě toho mají žadatelé o azyl nárok na měsíční kapesné, jehož průměrná výše činí 360 eur (9700 Kč).

Německo o uplynulém víkendu přijalo takřka 20 tisíc běženců, kteří do země přijeli z Maďarska přes Mnichov. Celkem v letošním roce německé úřady očekávají 800 tisíc žadatelů o azyl.

 

Zdroj: ČTK

 

Němečtí politici se dohodli na zvýšení pomoci uprchlíkům o 6 miliard eur Foto: Spectral-Design / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.