Německo zvýšilo rozpočet na zbrojení pro následující rok

Německo se rozhodlo navýšit rozpočet armády o 675 milionů eur (17,6 miliardy korun). Oproti původním předpokladům jde o vyšší částku. Německý ministr financí Olaf Scholz o tom rozhodl po sporu s ministryní obrany Ursulou von der Leyenovou. V pondělí to oznámil deník Handelsblatt s tím, že v příštím roce by měla armáda hospodařit s 42,9 miliardy eur (1,1 bilionu korun). Jde o čtyři miliardy vyšší částku, než má německá armáda k dispozici letos.

Von der Leyenová požadavek na vyšší vojenský rozpočet zdůvodňuje nutností dodržet mezinárodní závazky, jejichž financování je bez dodatečných peněz ohrožené. Větší výdaje do zbrojení požaduje po Německu Severoatlantická aliance, neboť Berlín podobně jako většina států aliance včetně České republiky neodvádí na armádu přislíbená dvě procenta hrubého domácího produktu.

Berlín kvůli tomu již několikrát kritizoval zejména americký prezident Donald Trump. V květnu ve svém prohlášení Německo označil za člena Severoatlantické aliance, který nedostatečně přispívá k fungování organizace. Před pár dny opět zopakoval, že je třeba, aby Německo a další evropské země vydávaly na obranu více peněz a přispívaly tak alianci. "Německo musí dávat více peněz. Stejně i Španělsko a Francie. Není spravedlivé, co udělali Spojeným státům," dodal.

Letos by spolková republika na obranu měla vynaložit 38,5 miliardy eur (bilion korun), což představuje 1,24 procenta jejího HDP. Do roku 2024 chce Berlín výdaje navýšit až na 1,5 procenta výkonu ekonomiky, což bude odpovídat 60 miliardám eur (1,56 bilionu korun).

Experti nicméně stávající investiční plán kritizují jako podhodnocený. Současný finanční rámec počítá totiž s tím, že v roce 2022 zaplatí Německo na armádu 43,9 miliardy eur, což při očekávaném hospodářském vývoji bude znamenat pokles výdajů pod 1,2 procenta HDP.

 

 

Zdroj: ČTK

Německo zvýšilo rozpočet na zbrojení pro následující rok Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Výše zisku z filmových pobídek klesá

  Byznys ·

  Český filmový průmysl v oblasti reklamy a zakázkové tvorby ztrácí konkurenceschopnost, uvedla na tiskové konferenci v Karlových Varech Asociace producentů v audiovizi.…

 2. Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne

  Společnost ·

  Krymská anexe nebude na pořadu témat summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve všem ostatním je prý ale ruský vůd…

 3. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

  Tech ·

  Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.