Německo umožní Gazpromu větší přístup k plynovodu OPAL

Německý úřad pro regulaci energetického trhu v pondělí dohodl s ruským plynárenským kolosem Gazprom podmínky zvýšeného ruského přístupu k plynovodu OPAL. Tím proudí plyn z podmořského plynovodu Nord Stream konečným zákazníkům v Německu a České republice. Vyšší míru používaní tohoto plynovodu schválila ruskému podniku už před měsícem Evropská komise.

„Dohoda je vyváženým kompromisem mezi zájmy všech stran a požadavky trhu,“ uvedl podle agentury Reuters výkonný ředitel provozovatele plynovodu OPAL Gastransport Eduard Schmitke. Plynovod vlastní Gazprom a německý chemický koncern BASF.

Evropská komise na konci října zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodu povolovala využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Konkurenti Gazpromu přitom dostali přednostní právo na využití až 20 procent kapacity plynovodu, určila komise. Ruská firma tak bude moci dodávat do Evropy více plynu a vyhnout se trase přes Ukrajinu.

Možnost většího využití plynovodu OPAL odstraňuje klíčovou překážku pro plán Gazpromu na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream přes Baltské moře prostřednictvím projektu Nord Stream 2. Tento plán kritizuje řada východoevropských zemí, včetně České republiky.

Komise podmínila svůj souhlas zárukami, že Gazprom bude přepravovat plyn přes ukrajinské území i po roce 2019, kdy mu vyprší dlouhodobý kontrakt s Kyjevem. Moskva přitom dávala najevo, že přes Ukrajinu nadále plyn vyvážet nehodlá.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Německo umožní Gazpromu větší přístup k plynovodu OPAL Foto: Merkushev Vasiliy / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.