Německo se zpomalování čínské ekonomiky nebojí, hlavní poptávka je v EU

Na německou ekonomiku by nemělo mít zpomalování hospodářského růstu v Číně znatelný dopad. S odvoláním na mluvčího německého ministerstva hospodářství o tom informovala agentura Reuters. Neměcká kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem jsou navíc toho názoru, že vláda v Pekingu učiní opatření, která pomohou ve stabilizaci ekonomické situace Číny.  

„Sledujeme vývoj v Číně velmi pozorně. Bezprostřední důsledky pro německou ekonomiku by však měly být omezené,“ řekla mluvčí ministerstva. „Vývoz do Číny je pro německou ekonomiku důležitý, jeho podíl (na celkovém exportu) však činí pouze 6,6 procenta,“ dodala. Upozornila, že hlavním motorem růstu německého exportu je nyní poptávka v Evropské unii.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků. Německá centrální banka Bundesbank minulý týden uvedla, že německé hospodářství bude ve druhém pololetí pokračovat v růstu díky stoupající domácí spotřebě i exportu. Současně však varovala, že vyhlídky světové ekonomiky zastiňuje riziko prudkého zpomalení hospodářského růstu v Číně.

Obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky vedly k prudkému poklesu na čínských akciových trzích, ke kterému se připojily burzy po celém světě. Index šanghajské akciové burzy včera klesl o 8,5 procenta na 3209,91 bodu a zažil nejhlubší jednodenní ztrátu od února 2007. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel pondělní obchodování se ztrátou 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles za téměř sedm let.

Čínská ekonomika v loňském roce stoupla o 7,4 procenta, což představuje nejpomalejší tempo za posledních 24 let. V první polovině letošního roku navíc růst zpomalil na sedm procent.

Merkelová předpokládá, že Peking „učiní vše, co je v jeho silách“, aby ekonomickou situaci v Číně stabilizoval. Kancléřka rovněž upozornila, že Mezinárodní měnový fond (MMF) neočekává v Číně trvalejší krizi.

Hollande prohlásil, že Čína dokáže nalézt vhodná opatření k zabezpečení růstu domácí ekonomiky. „Je to jedna z nejambicióznějších ekonomik a má značné zdroje,“ dodal. Merkelová a Hollande vystoupili na společné tiskové konferenci po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Jeden z výkonných ředitelů MMF Carlo Cottarelli minulý týden uvedl, že oslabování čínské ekonomiky a nynější propad čínských akciových trhů nesignalizuje žádnou krizi a jde jen o projev „nezbytné adaptace“ druhé největší ekonomiky světa. Potvrdil, že prognóza MMF letos počítá se zpomalením hospodářského růstu v Číně na 6,8 procenta.


Zdroj: ČTK

Německo se zpomalování čínské ekonomiky nebojí, hlavní poptávka je v EU Foto: ČTK/AP/Markus Schreiber: Francois Hollande a Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.