Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla vezou zejména vodu, přikrývky, ale i léky a jídlo pro irácké uprchlíky, kteří museli kvůli bojům s islamisty opustit své domovy. Agentuře AP to sdělil mluvčí německého letectva Andre Hesse.

Německou humanitární pomoc převezmou v Irbílu v iráckém Kurdistánu zástupci OSN, kteří ji rozdělí potřebným. „To je jen začátek. Pracujeme na tom, abychom jim mohli poslat další pomoc, jestliže to bude potřeba,“ řekla novinářům přítomným na letecké základně Hohn ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Jak německá ministryně tento týden prohlásila, Německo plánuje poslat do Iráku i „nebojovou“ pomoc, tedy automobily, přístroje pro noční vidění či detektory bomb. V rozhovoru, který dnes vyšel v deníku Bild, uvedla, že „zbraně již posílají jiné země, my nyní zjišťujeme, jaké jiné vojenské vybavení bychom mohli zaslat.“

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes oznámil, že o víkendu dorazí přímo do Iráku, aby zjistil, jak mohou kurdským bezpečnostním složkám nejvíce pomoci. „Irák čelí katastrofě. Miliony lidí musely opustit své domovy. Na severu jsou pronásledováni a vražděni jezídové a křesťané,“ prohlásil Steinmeier. Právě proto musí podle něj i Evropané místní jednotky podpořit. Vodu a jídlo již uprchlíkům na severu Iráku poskytly Spojené státy.

OSN ve čtvrtek označila situaci v Iráku za stav nouze, což je označení pro nejvyšší stupeň humanitární krize. Organizace odhaduje, že kvůli bojům muselo od června opustit své domovy na 1,5 milionu Iráčanů. Nejvyšší stupeň humanitární krize podle OSN nyní platí kromě Iráku jen v Sýrii, Jižním Súdánu a Středoafrické republice.

Zdroj: ČTK

Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc Foto: Nakládání letadel humanitární pomocí v Alt Duvenstedt. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.