Německo plánuje omezit vývoz špionážní techniky do autoritářských zemí

Německý vicekancléř a ministr hospodářství, Sigmar Gabriel, oznámil, že jeho země plánuje omezit vývoz informačních technologií, které lze zneužívat k monitorování elektronické komunikace. Nová pravidla by měla platit pro země využívající tyto technologie k omezování lidských práv.

„Autoritářské režimy už dávno neutlačují své obyvatelstvo jen pomocí tanků a kulometů, ale stále více s využitím technologií pro sledování internetu,“ uvedl Gabriel. „Kdo chce bránit svobodu internetu, nesmí dávat takovým režimům do ruky technologie, které jim umožňují bezohledně špehovat uživatele a bezdůvodně porušovat jejich základní práva.“

Odkdy by nová pravidla měla platit, není zatím jasné. Podle Gabriela je třeba napřed přesně definovat, jaké konkrétní technologie budou pod zákaz vývozu spadat.

Německý ministr zahraničí ale považuje za nepřijatelné, aby se navyšoval export německé techniky tohoto druhu do zemí s autoritářskými režimy. Chce proto zakázat export nástrojů, které umožňují odposlouchávat mobilní telefony, sledovat pohyb uživatelů po internetu nebo proniknout do soukromých počítačů a kontrolovat jejich obsah.

Zákaz by se měl týkat autoritářských států porušujících lidská práva. O které země konkrétně se jedná, ale neuvedl. Rozhodnutí by podle něj mělo být na ministerstvu zahraničí. „Velkou roli (při rozhodování) bude vždy hrát aktuální politická situace v dané zemi,“ podotkl pouze.

Ministr zatím neupřesnil, kdy by německá vláda mohla zákaz vyhlásit. Podle něj je třeba napřed přesně definovat, jaké konkrétní technologie budou pod zákaz vývozu spadat.

„Hranice mezi bezproblémovou technikou, která je nutná například pro bezproblémový provoz telefonních sítí, a problematickým užíváním je vždy obtížně rozpoznatelná,“ připustil.

Zdroj: ČTK

Německo plánuje omezit vývoz špionážní techniky do autoritářských zemí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.