Německo omezuje spolupráci s americkými tajnými službami

Německá vláda vyzvala německé tajné služby k omezení spolupráce s americkými rozvědkami na nezbytné minimum. S odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů to dnes napsal deník Bild. Kabinet kancléřky Merkelové tak reaguje na odhalení dvou mužů, kteří v Německu údajně vykonávali špionáž pro Spojené státy.

Německé a americké tajné služby mohou nyní spolupracovat pouze v případech, kdy se jedná o bezprostřední ohrožení německých bezpečnostních zájmů. Týká se to bezpečnosti německých vojáků v Afghánistánu a na dalších zahraničních misích a ochrany před teroristickou hrozbou na německém území.

Rozhodnutí vlády znamená další vyhrocení špionážní aféry. Už ve čtvrtek kvůli ní Berlín vyhostil šéfa amerických tajných služeb, který působil v Německu.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas rovněž vyzval USA, aby sdělily berlínské vládě všechny podrobnosti o svých špionážních aktivitách v zemi. "K tomu patří i jasná výpověď o možných dalších případech špionáže, o nichž možná ještě nevíme. A především: Potřebujeme závazné ujištění z Washingtonu, že tato praxe skončí," řekl ministr deníku Passauer Neue Presse.

V posledních dvou týdnech byl v Německu zadržen pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND) podezřelý z toho, že jako dvojitý agent dodával informace Spojeným státům. Německá prokuratura navíc zahájila vyšetřování proti pracovníkovi ministerstva obrany, který je rovněž podezřelý ze špionáže pro USA.

Už předtím přitom německo-americké vztahy pošramotila aféra kolem masového sledování elektronické a mobilní komunikace americkou tajnou službou NSA, jejíž pozornosti údajně neunikl ani mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK

Německo omezuje spolupráci s americkými tajnými službami Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.