Německo odstavilo svou nejstarší jadernou elektrárnu, úplně bez jádra bude v roce 2022

Německo o víkendu odstavilo svou nejstarší provozovanou jadernou elektrárnu Grafenrheinfeld. Její další provoz by byl podle provozovatele nerentabilní. Elektrárna s reaktorem o výkonu 1345 megawattů tak byla odpojena od sítě o půl roku dříve, než předpokládala vládní koncepce utlumení jaderné energetiky.

Stavba elektrárny, která leží nedaleko bavorského Schweinfurtu, začala v roce 1974. Tlakovodní reaktor dodával elektřinu do sítě od roku 1981.

Vláda Angely Merkelové v roce 2010 počítala s prodloužením životnosti elektrárny až do roku 2028. O rok později však v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima rozhodla o odklonu Německa od jaderné energetiky a podle tehdy vzniklého harmonogramu postupného odstavování jaderných elektráren měl Grafenrheinfeld zastavit činnost na konci letošního roku.

Provozovatel elektrárny E.ON se však rozhodl zastavit provoz zařízení s půlročním předstihem. Reagoval tak na pokles ceny elektřiny na burze, kvůli němuž by nebyl další provoz elektrárny rentabilní. Po zastavení provozu Grafenrheinfeldu plánuje E.ON postupné rozebrání elektrárny. Začne s ním v roce 2017 a práce by měly trvat nejméně 12 let.

Po odstavení Grafenrheinfeldu provozuje Německo ještě osm jaderných reaktorů. Odstavit je chce do postupně do konce roku 2022, jejich výkon pak mají plně nahradit obnovitelné zdroje. Odklon od jaderné energetiky však může způsobit v zemi problémy, protože obnovitelné zdroje vyrábějí elektřinu především na severu Německa, zatímco největší spotřeba je na jihu země a elektrické vedení s dostatečnou kapacitou se zatím nepodařilo postavit.

 

Zdroj: ČTK

 

Německo odstavilo svou nejstarší jadernou elektrárnu, úplně bez jádra bude v roce 2022 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.