Německo mění strategii. Do boje proti Islámskému státu nasadí průzkumné letouny

Německo se v reakci na pařížské atentáty vojensky zapojí do boje proti organizaci Islámský stát (IS). S odvoláním na zdroje blízké vládě o tom dnes informovala agentura DPA. Na pomoc koalici vedené Spojenými státy Německo vyšle průzkumné letouny Tornado, rozhodnutí ale ještě musí schválit Spolkový sněm. Poslanci koaličních stran budou o nasazení letadel jednat ještě dnes odpoledne.

Kancléřka Angela Merkelová a příslušní ministři se na vyslání průzkumných letounů dohodli na čtvrtečním jednání v Berlíně, uvedla agentura DPA. Kromě nasazení letounů typu Tornado se mluví také o vyslání letounů umožňujících tankování paliva za letu. Média spekulují rovněž o zapojení německého námořnictva.

O chystaném zapojení Německa do mezinárodní koalice bojující proti radikálům z IS už dříve informoval také odborník na obranu vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) Henning Otte. „Neposílíme jen výcvikovou misi v severním Iráku, své angažmá v boji proti teroru IS posílíme také vysláním průzkumných letounů Tornado,“ uvedl Otte.

Německo cvičí na severu Iráku členy kurdských milic, takzvané pešmergy. Dodává jim také zbraně.

Rozhodnutí musí schválit ještě parlament. Agentura DPA už dopoledne informovala o tom, že se poslanci stran vládní koalice křesťanských a sociálních demokratů sejdou kolem 17:00 k mimořádným zasedáním, na nichž se bude projednávat „podpora Francie v boji proti terorismu“.

Merkelová se ve středu v Paříži setkala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských útocích.

 

Zdroj: ČTK

Německo mění strategii. Do boje proti Islámskému státu nasadí průzkumné letouny Foto: VanderWolf Images / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.