Německo má za sebou dramatický konec týdne, za tři dny zažilo tři útoky

V uplynulých třech dnech se stalo Německo terčem útoku celkem tří nezávisle jednajících útočníků. Zatímco v prvním, nejtragičtějším případě útočil mladík íránského původu s německým občanstvím, ve zbylých dvou případech šlo o syrské azylanty. V jednom případě šlo pravděpodobně o islamistický sebevražedný útok.

První z nedávných útoků se stal v pátek v bavorském Mnichově. Útočník začal střílet z pistole nedaleko rychlého občerstvení McDonald’s krátce před šestou hodinou večer. Poté se přesunul k obchodnímu středisku Olympia a pokračoval ve střelbě. Zabil devět lidí a pak i sám sebe.

Vyšetřovatelé potvrdili, že mladík se léčil s psychickými problémy. U něj doma se našly zdravotní záznamy, které ukazují, že trpěl stavy úzkosti a depresemi a že byl v ústavní a v ambulantní léčbě. Loni strávil dva měsíce v léčebně kvůli sociální fobii a úzkosti při kontaktu s lidmi. V lékařské péči byl naposledy letos v červnu. V roce 2012 byl obětí školní šikany, vyšetřovatelé ale nevědí, zda to má souvislost s činem. 

Zbraň si útočník zřejmě koupil anonymně na internetu, jak naznačuje historie v jeho počítači. Zbraň si pořídil přes takzvaný darknet, který je dostupný pouze přes speciální software. Na zbrani byla certifikační značka ze Slovenska, což podle vyšetřovatelů naznačuje, že zbraň pochází buď přímo ze Slovenska, případně z České republiky. Útočník plánoval čin rok.

Útoky syrských azylantů

Ještě než se Německo stačilo vzpamatovat z mnichovské tragédie, došlo v jihoněmeckém městě Reutlingen k dalšímu útoku. Tentokrát se jednalo o jedenadvacetiletého Syřana, který v Německu požádal o azyl. Ten v neděli odpoledne zabil mačetou ženu a další dva lidi zranil. Podle informací německé policie byl muž již dříve vyšetřován v souvislosti s incidentem, kdy došlo ke zranění dalších osob. Motiv činu zatím není jasný, avšak podle policejních informací se pravděpodobně nejedná o teroristický čin.

To však pravděpodobně neplatí o posledním ze tří německých útoků. V neděli večer Bavorsko zažilo další znepokojení, když hudebním festivalem v Ansbachu otřásla exploze. Sedmadvacetiletý muž, kterému nebyl umožněn vstup na akci, se odpálil u vchodu. Při explozi zahynul a zranil dalších 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu. 

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna přišel sedmadvacetiletý útočník do Německa ze Sýrie před dvěma lety a požádal o azyl. Žádost mu ale byla před rokem zamítnuta.

Nejspíš šlo o islamistický útok

Herrmann dnes uvedl, že útok v Ansbachu byl zřejmě islamistickým sebevražedným útokem. Zatím ale podle něj nebyly nalezeny důkazy, které by ukazovaly na útočníkovo napojení na teroristické hnutí Islámský stát (IS). „Můj osobní odhad, který bohužel považuji za velmi pravděpodobný, je, že toto byl skutečný islamistický sebevražedný útok,“ řekl v rozhovoru s agenturou DPA Herrmann. Událost v Ansbachu není podle Herrmanna možné považovat za obyčejný pokus o sebevraždu, neboť Syřan přidal do batohu s výbušninou také mnoho ostrých kovových částí, jejich cílem je v okolí exploze napáchat co největší škody. „Proto musíme vycházet z toho, že toto nebyla jen obyčejná sebevražda, neboť chtěl zřejmě zabít co nejvíce lidí,“ řekl.

 

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

 

Německo má za sebou dramatický konec týdne, za tři dny zažilo tři útoky Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.