Německo hrozí Turecku kvůli zadržovaným osobám pozastavením migrační pomoci

Německá vláda ve středu pohrozila Turecku, že pozastaví unijní pomoc pojící se ke zvládání migrační krize kvůli případům zadržování šesti bojovníků za lidská práva včetně jednoho německého občana. Německé ministerstvo zahraničí si v této souvislosti předvolalo tureckého velvyslance v Berlíně. Německé vydavatelství WeltN24 rovněž podalo stížnost k tureckému ústavnímu soudu kvůli případu zadržování svého dopisovatele Denize Yücela, informovaly agentury DPA a Reuters.

„Bohužel máme neustále důvod hovořit s Tureckem o občanských svobodách a svobodě tisku,“ řekl v rámci středeční tiskové konference mluvčí německé vlády Steffen Seibert. „Domníváme se, že je důležité přezkoumat pomoc ve světle posledních událostí,“ uvedl s poukazem na balíček pomoci ve výši tří miliard eur (přes 78 miliard dolarů), které EU slíbila Ankaře ve snaze utlumit příliv migrantů z konfliktních oblastí na Blízkém východě do Evropy.

Společnost WeltN24, která vydává deník Die Welt a provozuje zpravodajskou stanici N24, si u tureckého ústavního soudu stěžuje na zadržování Yücela ve vyšetřovací vazbě, které podle ní porušuje svobodu tisku.

Turecko-německý žurnalista je od konce února ve vyšetřovací vazbě pro podezření z podpory terorismu. Berlín opakovaně požaduje jeho propuštění.

„Vyčerpáme všechny právní prostředky, které máme k dispozici, abychom bránili právo našeho dopisovatele i našeho vydavatelství šířit zpravodajství,“ uvedla jednatelka WeltN24 Stephanie Casparová. Obvinění vznesená proti Yücelovi jsou podle ní scestná.

Turecko viní Yücela z šíření teroristické propagandy a z podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent. Obviněn Yücel nebyl.

Podle serveru Spiegel Online zadržely turecké úřady od loňského zmařeného převratu v Turecku 22 německých občanů. Řada z nich měla stejně jako Yücel dvojí občanství. Devět z nich je stále ve vězení.

Zatím posledního Němce v Turecku zadrželi v úterý. Byl jedním ze šesti aktivistů z organizací pro lidská práva, které Ankara viní z napomáhání terorismu. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel ve středu kvůli tomu přerušil svou dovolenou a předvolal si tureckého velvyslance v Berlíně. Mluvčí německé diplomacie označil zadržení aktivistů, mezi kterými je kromě Němce a Švéda i ředitelka organizace Amnesty International v Turecku, za absurdní.

Ankara naopak žádá vydání armádních důstojníků, které viní z účasti na pokusu o puč, a vyzvala ostatní země, aby zakročily proti osobám napojeným na „teroristickou organizaci“ stojící za pučem. Berlín odmítá vydat muže, kteří požádali o azyl v Německu.

Německý list Die Zeit ve středu informoval, že turecké úřady před několika týdny Berlínu předaly seznam 68 německých firem, které viní z napojení na duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jemuž Ankara přičítá zosnování loňského pokusu o puč.

Na seznamu je údajně například chemický koncern BASF nebo automobilka Daimler a mnoho menších firem a dokonce i jedna večerka a stánek s kebabem.

 

 

Zdroj: ČTK

Německo hrozí Turecku kvůli zadržovaným osobám pozastavením migrační pomoci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do Číny vyrazil z Česka první nákladní vlak

    Byznys ·

    Z Prahy ve středu vyjel do Číny první přímý nákladní vlak. V budoucnu má pravidelně spojovat české hlavní město s městem I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Vlak…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.