Německo chce do deseti let snížit dluh pod 60 procent HDP, říká Schäuble

Německo chce do deseti let snížit svůj veřejný dluh pod 60 procent hrubého domácího produktu, řekl ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle něj je to realistický cíl, pokud se podaří udržet hospodářský růst a země nebude vytvářet nové dluhy.

Dluh nanejvýš 60 procent HDP byl jednou z podmínek pro zařazení země do eurozóny při vytváření společné evropské měny. Kritérium ale nakonec bylo změkčeno, takže euro získaly i státy, které měly vyšší míru zadlužení.

Německý veřejný dluh by letos měl podle ministerstva financí klesnout pod 80 procent. Schäuble v rozhovoru pro Focus řekl, že základy pro další snižování zadlužení se podařilo stanovit v uplynulém volebním období, kdy se koalice konzervativní CDU/CSU a liberální FDP zavázala snižovat deficity rozpočtů.

Stejnou politiku chce ministr financí udržet i v současném volebním období, kdy zemi pravděpodobně povede velká koalice CDU/CSU se sociální demokracií (SPD). Snaha o snižování dluhu by se měla promítnout i do koaličních vyjednávání mezi konzervativci a socialisty.

,,Chceme nové dluhy udržet na nule, jak předpokládá i rozpočtový rámec," popsal pozici CDU/CSU Schäuble. Podle něj by se ale neměly zvyšovat daně a prostředky na dodatečné investice, které slibovaly obě strany, by se měly najít buď prostřednictvím úsporných opatření, nebo díky hospodářskému růstu.

Zdroj: ČTK

 Německo chce do deseti let snížit dluh pod 60 procent HDP, říká Schäuble Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Microsoft meziročně zvýšil zisk o 17 procent

    Byznys ·

    Americký softwarový gigant Microsoft zvýšil v prvním finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 17 procent na 5,2 miliardy dolarů (zhruba 98 miliard korun). Slabé …

  2. Zisk Fordu překonal odhady, tržby silně vzrostly

    Byznys ·

    Zisk druhé největší americké automobilky Ford Motor ve třetím čtvrtletí překonal odhady analytiků a její tržby výrazně vzrostly. Firma v dnešní výsledkové zprávě p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.