Německo bude příští rok potřebovat kvůli běžencům až 3 miliardy eur navíc

Německo bude v příštím roce potřebovat 1,8 až 3,3 miliardy eur (49 miliard až 89 miliard Kč) navíc na pokrytí sociálních nákladů spojených s přijetím migrantů a jejich integrací na pracovním trhu. Uvedla to dnes německá ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová. V roce 2019 tyto náklady podle ní vzrostou až na sedm miliard eur (189 miliard Kč).

Nahlesová podle agentury DPA o dodatečných finančních potřebách svého úřadu už informovala i ministra financí Wolfganga Schäubleho. Požadovaná částka ho podle DPA nijak výrazně nepřekvapila. Rozhodující pro její konečnou výši však budou nadcházející jednání o státním rozpočtu na rok 2016.

Podle dosavadních prognóz přibude v Německu příští rok 240 000 až 460 000 lidí, kteří budou oprávněni přijímat nějakou formu sociální pomoci. Týkat se to bude především lidí hledajících práci. Asi 175 000 až 335 000 z nich bude schopno si práci skutečně najít. Odhady na rok 2019 počítají až s milionem lidí, kteří budou mít nárok na pomoc v sociální nouzi.

„I my z toho ale budeme něco mít,“ zdůraznila Nahlesová. „Na přistěhovalectví jsme totiž odkázaní,“ dodala. Už dnes podle ní některé regiony Německa pociťují výrazný nedostatek pracovních sil.

 

Zdroj: ČTK

Německo bude příští rok potřebovat kvůli běžencům až 3 miliardy eur navíc Foto: ČTK/DPA/Nicolas Armer

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.