Německo bude podle Merkelové pozorně sledovat změny ústavy v Turecku

Německo se podle německé kancléřky Angely Merkelové zaměří na to, jak Turecko provádí změny ústavy, o nichž v nedávné době rozhodli občané v referendu. Ankara by podle ní měla reagovat na kritické zprávy nezávislých pozorovatelů týkajících se férovosti referenda. Merkelová ve čtvrtek rovněž opětovně kritizovala zacházení Turecka s německo-tureckým novinářem Denizem Yücelem.

Návrh zásadních ústavních změn, které výrazně rozšiřují pravomoci hlavy státu, přijali Turci v referendu těsnou většinou v polovině dubna. O změny usiloval především současný prezident Recep Tayyip Erdogan, který bude pravděpodobně i příští hlavou státu.

Průběh referenda, jak ve čtvrtek připomněla Merkelová, kritizovali pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Za protiprávní označili například náhlé rozhodnutí volební komise započítat i neorazítkované hlasy či podmínky kampaně před samotným hlasováním.

Turecká vláda musí podle Merkelové na zprávu OBSE reagovat a zodpovědět všechny otázky.

Německá kancléřka se ve čtvrtek ve svém projevu před Spolkovým sněmem vrátila také k případu novináře Yücela, který už je několik měsíců v tureckém vězení, podle kritiků bezdůvodně.

„Abych to řekla jasně, s právním státem není slučitelné, když exekutiva, v tomto případě turecká exekutiva, předem někoho odsoudí, jako se to stalo veřejně s Denizem Yücelem,“ prohlásila Merkelová za potlesku poslanců. O Yücelovi jako o vinném opakovaně mluvil turecký prezident Erdogan.

 

 

Zdroj: ČTK

Německo bude podle Merkelové pozorně sledovat změny ústavy v Turecku Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.