Německý vývoz v listopadu stoupl počtvrté za sebou

Německý export v listopadu stoupl, a čtvrtý měsíc za sebou pokračoval v růstu. Vývoz se zvýšil především do členských států Evropské unie mimo eurozónu. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad. Přebytek německé obchodní bilance se po sezonním očištění v listopadu zvýšil na 17,8 miliardy eur z upravené hodnoty 16,7 miliardy eur v říjnu.

Německo, které má největší ekonomiku v Evropské unii, se kvůli vysokým obchodním přebytkům dostalo pod tlak ze strany Evropské unie i Spojených států. Brusel začal loni v listopadu vyšetřovat, zda tyto přebytky nenarušují rovnováhu v evropské ekonomice. Podle kritiků by Německo mělo mnohem více podporovat domácí poptávku, například prostřednictvím vyšších mezd, aby zvýšilo svůj dovoz, a pomohlo tím zejména ostatním zemím eurozóny z útlumu. Berlín ale podobné výtky odmítá.

Další kritická slova je podle médií možné čekat v souvislosti s dnešním jednáním amerického ministra financí Jacka Lewa s jeho německým protějškem Wolfgangem Schäublem v Berlíně.

Dnešní německá data ukázala, že sezonně očištěný vývoz v listopadu oproti předešlému měsíci stoupl o 0,3 procenta. Dovoz se snížil o 1,1 procenta, podstatně víc, než odhadovali analytici v průzkumu Reuters.

Zdroj: ČTK

Německý vývoz v listopadu stoupl počtvrté za sebou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.