Německá vláda odmítla řeckou žádost o prodloužení finanční pomoci

Německá vláda se vyjádřila negativně k řecké žádosti o prodloužení finanční pomoci. Její návrh podle ní totiž neodpovídá požadavkům, které se sjednaly při pondělním jednání Euroskupiny. Informovala o tom agentura DPA. 

Řecko dnes oficiálně požádalo země platící eurem o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by zemi krátkodobě finančně zajistila. Návrh ale podle očekávání neobsahuje závazky úsporných opatření.

„Dopis z Atén není nosný návrh řešení,“ řekl dnes mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.

Ve skutečnosti podle něj řecký návrh usiluje o přechodném financování, aniž by Atény plnily požadavky programu pomoci. „Dopis neodpovídá kritériím dohodnutým v pondělí v Euroskupině,“ řekl Jäger.

Stávající program pomoci vyprší 28. února o půlnoci a bez ní hrozí Řecku v čele s vládou krajně levicového premiéra Alexise Tsiprase státní bankrot.

Případné prodloužení pomoci by musel do konce příštího týdne schválit i německý Spolkový sněm.

Řeckou žádost o prodloužení pomoci dnes uvítal například finanční expert německých vládních sociálních demokratů (SPD) Lothar Binding. Listu Rheinische Post řekl, že je to signálem, že Atény jsou ochotny dodržet své závazky. „Na tomto základě může Euroskupina opět uvažovat, jak Řecku uvolnit břemeno,“ řekl Binding.

Řecko ve svém návrhu mimo jiné slibuje, že bude splácet své závazky, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům, korupci a snažit se nastartovat ekonomiku.

Obsahem žádosti se budou patrně v pátek odpoledne zabývat ministři financí zemí platících eurem. Ostatních 18 zemí platících eurem přitom na Atény naléhají, aby jednoznačně přislíbily dodržování reformních a úsporných programů.

 

 

Zdroj: ČTK

Německá vláda odmítla řeckou žádost o prodloužení finanční pomoci

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.