Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila i kvůli slabému vývozu

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z 0,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Ekonomika byla poháněna téměř výhradně domácí poptávkou, a to především v podobě růstu investic a vládních výdajů, které vykompenzovaly slabý vývoz.

V meziročním srovnání ekonomika posílila o 1,1 procenta a růst zrychlil z 0,9 procenta ve druhém kvartálu. Spolkový statistický úřad dnes svými výsledky potvrdil předchozí odhad. Po očištění o počet pracovních dní dosáhl meziroční růst 0,6 procenta.

Motorem růstu byla téměř výhradně domácí poptávka, a to především v podobě růstu investic a vládních výdajů, které vykompenzovaly slabý vývoz. Vývoz oproti předchozímu kvartálu výrazně ztratil na tempu a po 2,4% růstu v předchozím čtvrtletí činil 0,1 procenta.

Statistici upozorňují, že ke zpomalení přispívá i skutečnost, že se vytratily mimořádné vlivy chladné zimy, které poháněly růst na jaře. Německá ekonomika dlouhou dobu odolávala poklesu, který trápil zbytek eurozóny. Loni však prudce zpomalila a na konci roku již kvůli slábnoucímu vývozu a stagnaci investic klesla.

V letošním prvním čtvrtletí se pokles zastavil a ve druhém čtvrtletí se HDP vrátil k růstu. Německá ekonomika je největší v Evropě, je na ní závislá i řada českých firem.

„Německá ekonomika nastoupila na pomalou ale stabilní růstovou trajektorii. To ji odlišuje od ostatních zemí eurozóny,“ uvedl ekonom NordLB Jens Kramer.

Rostoucí závislost německé ekonomiky na domácí poptávce může pomoci odrážet vlnu kritiky Mezinárodního měnového fondu a americké vlády. Ty se ostře opřely do německé hospodářské politiky, která prý vysává evropské sousedy a škodí světové ekonomice.

Americkému ministerstvu financí vadí zejméně německá orientace na export, jejíž vinou je prý zotavení eurozóny tak mdlé. Německá strana se obratem ohradila a vláda dala najevo, že Německo hodlá i nadále usilovat o co nejvyšší konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

Zdroj: Patria, Bloomberg

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila i kvůli slabému vývozu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Google představil předplacenou platební kartu

  Tech ·

  Americká internetová společnost Google představila vlastní předplacenou debetní kartu, která umožní zákazníkům nakupovat v obchodech a vybírat hotovost z bankomatů…

 2. NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí

  Společnost ·

  Kabinet dnes schválil změnu svého jednacího řádu, která má více zapojit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) do projednávání jeho kontrolních závěrů na vládních schůzíc…

 3. Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě

  Společnost ·

  Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Nicméně jsou Dánové již dlouho a podle ně…

 4. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.