Německý Daimler bude do dvou let vyrábět osobní auta v Rusku

Německý koncern Daimler postaví svou první továrnu na výrobu osobních aut Mercedes-Benz v Rusku. Nový závod nedaleko Moskvy by měl zahájit výrobu v roce 2019. Firma do projektu investuje přes 250 milionů eur (6,8 miliardy Kč). Podle agentury Reuters jde o první novou investici, jakou kdy velká západní automobilka učinila v Rusku od zavedení protiruských sankcí.    

Továrna bude zaměstnávat zhruba 1000 lidí. Podle ruského ministerstva obchodu a průmyslu bude produkce závodu přesahovat 20.000 vozů ročně.

Investice přichází v době, kdy ruský automobilový trh začíná po prudkém útlumu vykazovat známky oživení. „Rusko má pro Mercedes-Benz strategický význam a je atraktivním růstovým trhem,“ uvedl člen vedení divize Mercedes-Benz Markus Schäfer.

V uplynulých letech se ruský automobilový trh stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Loni prodej aut v Rusku klesl o 11 procent na 1,42 milionu. Tempo propadu ale výrazně zpomalilo z předloňských 36 procent.

 

Související: „Ruská ekonomika se oživit může, problém je ale ve fundamentech,“ říká Svoboda

 

Podnikatelské sdružení AEB předpokládá, že letos už se prodej zvýší, a to o čtyři procenta na 1,48 milionu vozů. Ruský automobilový trh ale i tak zůstane hluboko pod rekordní úrovní z roku 2012, kdy prodej dosáhl téměř tří milionů aut. V té době se očekávalo, že Rusko brzy vystřídá Německo na pozici největšího automobilového trhu v Evropě.

Tyto vyhlídky však zhatily nízké ceny ropy a západní sankce, které vedly k prudkému poklesu ruské ekonomiky. Sankce sice nezakázaly investice v automobilovém sektoru, vedly ale k mnohem opatrnějšímu přístupu investorů k Rusku. Před dvěma lety se z Ruska stáhla největší americká automobilka General Motors.

Daimler už v Rusku vyrábí nákladní auta ve spolupráci s tamní automobilkou Kamaz. Rozhodnutí vybudovat v Rusku továrnu na osobní automobily podle ruského ministerstva obchodu a průmyslu ukazuje, že světové automobilky mají v ruský trh důvěru. „Je to známka zjevné atraktivity, kterou ruský automobilový průmysl pro investory představuje,“ uvedlo ministerstvo.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Německý Daimler bude do dvou let vyrábět osobní auta v Rusku Foto: r.classen / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

  2. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

    Společnost ·

    Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.