Německá armáda ve velké míře disponuje nebojeschopnou výzbrojí

Výzbroj německé armády je z velké části nebojeschopná. Především jde o tanky, bojové letouny, ponorky a důležité zbraňové systémy. Informace vyplývají ze zprávy vypracované německým ministerstvem obrany. Ta má být pak konkrétně ve středu předložena brannému výboru Spolkového sněmu. Opozice a Bundeswehrverband, což je zájmové sdružení aktivních a bývalých vojáků, viní ze zanedbání armády ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Podle agentury DPA, která má zprávu k dispozici, bylo loni mimo jiné v průměru bojeschopných jen 13 z 58 dopravních vrtulníků NH90, pouze 39 ze 128 stíhaček Eurofighter a 12 z 52 vrtulníků Tiger. Z celkového počtu 244 tanků Leopard 2 bylo možné nasadit do bojové akce v průměru 105, z 15 dopravních letounů A400M mohly být nasazeny jen tři.

Podobně neutěšený je stav námořnictva. Ze 13 fregat bylo loni bojeschopných v průměru pouze pět a z šesti ponorek třídy 212A jen jedna, momentálně dokonce žádná.

Každoroční zpráva o materiální bojeschopnosti doputuje tentokrát k poslancům podle DPA se zpožděním. Ministerstvo obrany to zdůvodnilo zdlouhavým formováním nové vlády a čekáním na ustavení branného výboru.

Ministerstvo odůvodňuje nízkou bojeschopnost rostoucí vytížeností zbraňových systémů výcvikovými účely a cvičeními například v rámci aliančních závazků.

Von der Leyenová prosí o shovívavost a zdůvodňuje nedostatečnou bojeschopnost dlouhodobým zanedbáním. Modernizace je „pomalá a namáhavá cesta“, řekla deníku Passauer Neue Presse a zdůraznila, že nová koaliční smlouva mezi konzervativní unií (CDU/CSU) a sociální demokracií (SPD) předpokládá navýšení prostředků na bundeswehr.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Německá armáda ve velké míře disponuje nebojeschopnou výzbrojí Foto: Joerg Huettenhoelscher / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.