Německé úřady práce budou nezaměstnaným provádět drogové testy

Německé úřady práce chtějí začít testovat nezaměstnané, zda berou drogy. Reagují tak na žádosti zaměstnavatelů a pracovních agentur, které chtějí uchazeče o zaměstnání prověřit, zda jim případná závislost na nějaké návykové látce neznemožní práci vykonávat. Informoval o tom zpravodajský časopis Focus.

Podle Focusu nakoupily německé úřady práce celkem 88 tisíc drogových testů. Lze je použít k tomu, aby ze vzorků moči určily, zda testovaný užívá marihuanu nebo hašiš, extázi, kokain nebo antidepresiva. Úřady práce předpokládají, že jim zásoba testů vydrží zhruba čtyři roky.

Německé úřady reagují na poptávku od zaměstnavatelů a od agentur, které zprostředkovávají práci. Každý rok totiž dostávaly tisíce žádostí o prověření, zda konkrétní nezaměstnaní neužívají návykové látky, které by jim znemožnily vykonávat danou práci. Obvykle se v těchto případech jednalo o zaměstnání jako řidič nákladního vozidla, u nichž užívání jakékoli látky ovlivňující vnímání může znamenat obecné ohrožení.

Úřady práce budou kromě zakázaných drog u nezaměstnaných testovat i nepřiměřenou konzumaci alkoholu. Zdůrazňují však, že testy nebudou plošné. Úřady k nim přistoupí pouze v případech, kdy budou mít odůvodněné podezření, že konkrétní člověk alkohol nebo návykové látky užívá.

Testování nezaměstnaných na užívání drog povolily loni německé soudy. Rozsudek padl v případě, kdy se jedna nezaměstnaná cítila diskriminována tím, že po ní úřad práce žádá test na drogy poté, co se opakovaně ze zdravotních důvodů omluvila z domluvených schůzek s možným zaměstnavatelem. Zemský soud v Heidelbergu ale rozhodl, že testování ze strany úřadu práce nebo možného zaměstnavatele ústavní práva nezaměstnaných nenarušuje.

Zdroj: ČTK

Německé úřady práce budou nezaměstnaným provádět drogové testy Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.