Nálada německých spotřebitelů je na nejlepší úrovni za více jak 13 let

Nálada německých spotřebitelů se vyšplhala na nejlepší úroveň za více jak 13 let. Situace na německém trhu se zlepšila díky nízkým cenám ropy. Spotřebitelé si tak ušetří více peněz. Vyplývá to z indexu důvěry sestaveného výzkumnou společností GfK.   

Index důvěry na březen stoupl o 0,4 bodu na 9,7 bodu, což byl nejvyšší údaj od října 2001. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali růst indexu pouze na 9,5 bodu.

Soukromá spotřeba překonala vývoz a stala se hlavním pohonem ekonomického růstu Německa. Očekává se, že by mohla podporovat ekonomiku i nadále, protože odborový svaz IG Metall se dohodl na zvýšení mezd pro 3,7 milionu zaměstnanců v kovoprůmyslu o 3,4 procenta.

Podle GfK spotřebitelé nereagovali na napětí mezi západními zeměmi a Ruskem kvůli Ukrajině, ani na napětí kvůli záchranného programu pro Řecko. „(Spotřebitelé) jsou stále více optimističtí,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. „Kolaps cen energií zvyšuje kupní sílu domácností a poskytuje prostor pro nákup dalších věcí,“ dodal.

Spotřebitelé rovněž očekávají, že ekonomika bude pokračovat v růstu za pomoci nízké inflace a slabého eura, což podporuje vývoz, a nízkých cen energií. Optimističtí jsou spotřebitelé také ve výhledu svých budoucích příjmů, částečně díky příznivé situaci na trhu práce. Ochota spotřebitelů k nákupům je nejvyšší od prosince 2006, tedy těsně předtím, než německá vláda zvýšila daň z obratu.

 

Zdroj: ČTK

Nálada německých spotřebitelů je na nejlepší úrovni za více jak 13 let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Cena ropy roste, dostala se nad 60 dolarů

    Byznys ·

    Cena severomořské ropy Brent se včera vrátila nad hranici 60 dolarů za barel, když vzrostla o pět procent. Stalo se tak jednak na základě vývoje průmyslové výroby v Čí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.