Některé investiční fondy pravděpodobně přijdou o daňové zvýhodnění

Část investičních fondů nejspíš ztratí daňové zvýhodnění. Počítá s tím senátní novela zákona o daních z příjmů, již ve středu Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Před dalším schvalováním normy, jejíž přijetí doporučila i menšinová vláda ANO, posoudí rozpočtový výbor dolní parlamentní komory.

Novela se týká některých základních investičních fondů, které podléhají snížené pětiprocentní sazbě daně z příjmů. Autor předlohy Libor Michálek (za Piráty) tvrdí, že zvýhodnění využívají hlavně developerské firmy k daňové optimalizaci a stát tak přichází o stamiliony korun ročně. „Návrh spočívá v tom nepřipustit, aby klasické a.s., které si dají nálepku investičního fondu, měly takové daňové výhody,“ řekl senátor poslancům. Zrušení daňového zvýhodnění by podle předlohy mělo platit od 1. ledna 2019.

Novela se týká investičních fondů podle zákona upravujícího investiční společnosti a investiční fondy, jejichž akcie jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu. Zákon o daních z příjmů tak podle Michálka umožňuje základním investičním fondům daňovou optimalizaci jen za podmínky zaregistrování akcií na burze cenných papírů. S akciemi těchto fondů se ale aktivně neobchoduje, dodal Michálek.

Důvodem je podle něj to, že akcie těchto fondů pro kvalifikované investory jsou v držení buď jedné společnosti, většinou developera, nebo skupiny osob jednajících ve shodě, což je v rozporu s obdobnými zahraničními pravidly.

Zatím je na trhu podle senátora 40 takových fondů. Regulace je ale prý nastavena tak, že se téměř jakákoli akciová společnost může transformovat na investiční fond pro kvalifikované investory a místo sazby 19 procent po registraci akcií na burze využívat sníženou pětiprocentní sazbu.

 

 

Zdroj: ČTK

Některé investiční fondy pravděpodobně přijdou o daňové zvýhodnění Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.