Náklady vynaložené na pořádání olympiády, Rusko v Soči překročilo rozpočet o 289 %

Nadšenci sportu s očekáváním čekají na slavnostní zahájení v pořadí 31. letních olympijských her, které hostí brazilské Rio de Janeiro. Věhlasný stadion Maracanã dnes odstartuje tuto událost slavnostním ceremoniálem. Organizátoři vynaložili na přípravy a celkovou realizaci her velké množství financí. Forbes.com referuje nyní o tom, kolik bylo na letošní olympijské hry vynaloženo finančních prostředků ve srovnání s předchozími letními i zimními olympiádami. 

Pořádání olympijských her není vůbec levnou záležitostí. Koncem roku 2015 obyvatelé Hamburku v místním referendu rozhodli o tom, že jejich město nebude v roce 2024 hostit letní olympijské hry. Německý statistický úřad podle České televize uvedl, že se proti kandidatuře vyslovilo 51 procent lidí. Důvodem bylo právě velké množství vynaložených nákladů. V dalším sledu pak současná situace spojená s uprchlickou krizí a teroristickými útoky. 

Olympijská studie Oxford 2016 vyčíslila náklady na olympiádu v Rio de Janeiro na 4,58 miliard dolarů. Vytyčený rozpočet Brazílie měla překročit o 51 procent.

Zdroj: Forbes.com, statista, The Oxford Olympics Study 2016

I když se tato částka jeví zcela přemrštěně, tak je to absolutně zanedbatelná suma v porovnání s tím, kolik peněz vynaložilo Rusko v rámci zimních olympijských her v Soči 2014. Tamní stěžejní projekty přesáhly dramaticky vytyčený rozpočet. Rusko za olympiádu zaplatilo 20 miliard dolarů. Své předpokládané náklady překročilo o neuvěřitelných 289 procent. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Náklady vynaložené na pořádání olympiády, Rusko v Soči překročilo rozpočet o 289 % Foto: lazyllama / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.