Náklady Německa na uprchlickou krizi mohou dosáhnou 1,5 bilionu korun ročně

Výše v přepočtu až 1,5 bilionu korun mohou v příštích letech v Německu dosáhnout ročně náklady na opatření spojená s řešením imigrace. Odhad dnes zveřejnil Ústav světového hospodářství (IfW) ze severoněmeckého Kielu. Částka ale bude záviset na dalším vývoji migrace i rychlosti, s jakou se budou příchozí v Německu integrovat na pracovním trhu.

Ročně by se náklady na přijetí, zajištění a integraci migrantů mohly podle IfW pohybovat kolem 25 až 55 miliard eur (676 miliard až 1,5 bilionu Kč). Nižší částku bude třeba vynaložit v případě, že po roce 2018 do země bude přicházet už jen nanejvýš 360 000 lidí ročně. Nákladnější varianta počítá s příchodem milionu běženců každý rok v následujících pěti letech.

I v případě horší z předpovídaných variant ale zůstanou náklady podle odhadů pod dvěma procenty hrubého domácího produktu, a Německo by tak mělo imigraci zvládat bez větších problémů.

Odborníci z IfW předpokládají, že se do vlasti ve střednědobém horizontu vrátí asi jen třicet procent migrantů. Zbytek zůstane v Německu. Dvacet procent se bude ale jen těžko integrovat na pracovní trh.

Celkově autoři studie očekávají, že příchod migrantů do Německa bude mít na domácí obyvatelstvo pozitivní hospodářský dopad.

 

Zdroj: ČTK

Náklady Německa na uprchlickou krizi mohou dosáhnou 1,5 bilionu korun ročně Foto: punghi / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.