Náklady na stavbu domu lze snížit koupí nezasíťovaného pozemku, říká T.Lálová z Sreality.cz

Kdo chce při stavbě domu ušetřit, může zkusit snížit náklady koupí nezasíťovaného pozemku a pak se postarat o zavedení inženýrských sítí na vlastní náklady. Celková cena tak může klesnout i o více než půl milionu korun. Informace vyplývají ze statistik serverů Sreality.cz a Hypoteční banky. Táňa Lálová z inzertního serveru Sreality.cz na rádiu Zet řekla, že se výše případné úspory odvíjí například od podloží pozemku nebo jeho vzdálenosti od obce. V některých případech se totiž nezasíťovaný pozemek může naopak i prodražit. 

Lálová zasíťovaný pozemek přirovnala k balíčku all inclusive. Jde totiž o pozemek, na kterém není potřeba vykonat další práce. Člověk na něm může rovnou začít stavět a nemusí myslet na nic dalšího. Jestliže se ale rozhodne pro koupi nezasíťovaného pozemku, musí začít řešit, jak na místo přivede všechny potřebné inženýrské sítě, jako je vodovod, kanalizační potrubí, elektřina nebo zemní plyn. Pak samozřejmě mohou nastat komplikace, které celou stavbu výrazně prodraží. Přítěží může být například skalnaté podloží, potřeba překonání určité komunikace nebo velká vzdálenost pozemku od nejbližší přípojky. 

 

Odpovídají problémy skutečně ceně?

Pro kupce je pořízení nezasíťovaného pozemku určitě příležitostí k úspoře. Náklady na zasíťování pozemku se totiž pohybují zhruba mezi pěti sty až sedmi sty korunami za metr a celkové napojení jedné sítě stojí obvykle mezi dvaceti až třiceti tisíci korunami. V případě, že jde o pozemek, kde není zasíťování příliš komplikované, je tedy možné ušetřit a jde o chytrou koupi. Pokud je ale řeč o komplikovaném pozemku, může se nezasíťovaný pozemek naopak prodražit

Je podloží jediným aspektem, který může určovat vhodnost nebo nevhodnost pozemku s ohledem na zasíťování?

Není. Může to být také poloha vůči nejbližší obci, kde už jsou rozvedeny všechny sítě a vlastník pozemku se na ně potřebuje napojit. Když leží pozemek poblíž obce, na jejím okraji nebo dokonce v centru, řeší se jen připojení několika málo metrů. Pokud je ale pozemek odlehlý, nebo je opravdu velký, už se vyplatí přemýšlet o tom, jestli je na pozemku například vlastní zdroj vody. V takovém případě by se někdy spíše vyplatilo postavit si vlastní čističku odpadních vod a osvobodit se tím od poplatků za vodné a stočné.

Dá se celoplošně říci, o který druh pozemků mají kupující větší zájem?

Češi jsou pořád národ kutilů a rádi si s problémy poradí sami. Sedm z deseti prodaných a nabízených pozemků tedy nemá vyřešené inženýrské sítě.

Mění se ceny nezasíťovaných a zasíťovaných pozemků v České republice podle lokality?

Určitě se to mění. Cenu za pozemek hodně ovlivňuje poloha nebo ekonomická síla daného kraje. Jestliže jde o krajské město, tak je o pozemky přirozeně větší zájem. Je to dané tím, že tam lidé snadněji najdou práci. Typicky silnými oblastmi jsou Praha a Středočeský kraj, kde je ta cena opravdu zdaleka nejvyšší. Podobně je na tom Jihomoravský kraj. Vidíme však, že ceny nejsou nízké například ani v Moravskoslezském kraji.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s Táňou Lálovou z inzertního serveru Sreality.cz. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

Náklady na stavbu domu lze snížit koupí nezasíťovaného pozemku, říká T.Lálová z Sreality.cz Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.