Náklady na humanitární pomoc za minulý rok dosáhly rekordní výše

Světové výdaje na humanitární pomoc loni dosáhly rekordní výše 22 miliard dolarů (443 miliard korun). Dárce k poskytnutí příspěvků přiměly zejména konflikty v Jižním Súdánu, Sýrii, Středoafrické republice a řádění tajfunu Haiyan na Filipínách.

Příspěvky od vlád států a institucí EU dosáhly loni výše 16,4 miliardy dolarů (330 miliard korun), což je o čtvrtinu více, než tomu bylo v roce 2012, uvedl výzkumný tým organizace Development Initiatives (DI). Napsal to s odvoláním na údaje organizace britský deník The Guardian. Po Spojených státech a Británii patřilo k trojici největších dárců Turecko.

Soukromé příspěvky, které přicházejí od firem, nadací, jednotlivců a fondů, vzrostly podle předběžných odhadů oproti předchozímu období o 35 procent. Tento druh pomoci míří většinou do míst zasažených přírodní katastrofou.

Ředitel výzkumu a analýz DI Dan Coppard upozorňuje, že navzdory rekordní výši pomoci prostředky stále nestačí pro třetinu potřebných, a poukazuje na to, že v roce 2014 bude zřejmě nutné poskytnout ještě více pomoci.

Spojené státy s 4,7 miliardy dolarů (s 95 miliardami korun) a Británie s 1,8 miliardy dolarů (s 36 miliardami korun) byly loni hlavními přispěvateli. Výdaje Turecka spojené zejména s přijetím 800 tisíc syrských uprchlíků dosáhly 1,6 miliardy dolarů (32 miliard korun).

Válka v Sýrii stále zůstává nejnákladnější humanitární katastrofou. Příspěvky na útočiště, jídlo a nouzovou pomoc pro syrské uprchlíky překročily výši tří miliard dolarů (více než 60 miliard korun).

Výdaje na humanitární pomoc meziročně velmi výrazně zvýšil Kuvajt. Opačnou tendenci měly hlavně příspěvky Brazílie, Číny a Ruska.

„Navzdory výši celkové pomoci nám čísla ukazují velkou nerovnost v rozsahu poskytované humanitární pomoci. Výsledkem je, že se na některé krize zapomíná,“ říká Coppard, nízkou prioritu pro dárce podle něj dlouhodobě mají země jako Nepál, Barma a Alžírsko.

Výši výdajů na humanitární pomoc DI spočítala na základě údajů komise pro rozvojovou pomoc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), který spadá pod sekretariát OSN.

Zdroj: ČTK

Náklady na humanitární pomoc za minulý rok dosáhly rekordní výše Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.