NKÚ: Stát nedokáže doložit, zda datové schránky přinesly úspory

Ministerstvo vnitra nedokáže doložit, zda zavedení datových schránek přineslo očekávané úspory. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zavedení a provoz systému stály od roku 2009 do loňska 2,9 miliardy korun a například loni jedna zpráva vyšla stát v průměru na víc než 17 korun. O výsledku kontrolní akce dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Stát měl zavedením datových schránek ušetřit půl miliardy korun ročně. Ministerstvo vnitra ale nepředložilo kontrolorům žádné doklady, podle kterých by mohli spočítat, jestli vůbec a k jakým úsporám došlo. „Stejně tak ministerstvo nedoložilo, jestli zavedení schránek naplnilo i další cíle projektu, tedy zkrácení řízení u orgánů veřejné moci a zefektivnění jejich práce,“ uvedl NKÚ.

Za samotný provoz systému datových schránek stát České poště v letech 2009 až 2012 podle NKÚ zaplatil 2,4 miliardy korun. Pošta přitom na provoz systému využívá služeb dodavatele, kterému v těchto letech zaplatila 1,9 miliardy korun. Rozdíl mezi platbami od státu a náklady, které České poště fakturuje její dodavatel, přetrvává také v letošním roce, kdy stát za datové schránky poprvé platí paušálně.

„V roce 2013 Česká pošta zaplatí dodavateli 415 milionů korun, přičemž ze státního rozpočtu jí bude na provoz systému vyplacena paušální odměna 500 milionů korun,“ uvedl člen Kolegia NKÚ Zdeněk Brandt, který kontrolu řídil. Loni zaplatil stát za poslání 45 milionů zpráv 803 milionů korun, jedna zpráva tak vyšla v průměru na víc než 17 korun.

Podle Brandta by se mohly náklady státu snížit, pokud by přestal platit za zprávy posílané soukromými subjekty. Mezi lety 2008 až 2012 zaplatilo ministerstvo vnitra za datové transakce takzvaných orgánů veřejné moci, mezi které patří i notáři a soudní exekutoři, víc než 623 milionů korun. Jen v roce 2012 přitom datová pošta notářů a exekutorů představovala 17 milionů z celkem 45 milionů transakcí, upozornil NKÚ.

Úřad také varoval, že v případě liberalizace poštovního trhu nebo privatizace České pošty hrozí, že stát bude mít ztížené podmínky pro výběr nového dodavatele. Ministerstvo má s Českou poštou smlouvu do konce roku 2017 a do konce kontroly nenakoupilo licence k softwaru a databázím systému datových schránek.

V systému spravovaném Českou poštou vzniklo do loňska 504 tisíc datových schránek.

Zdroj: ČTK

NKÚ: Stát nedokáže doložit, zda datové schránky přinesly úspory Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Top 10 mobilní aplikace pro profesionály

    Tech ·

    Současná nepřeberná nabídka mobilních aplikací pro chytré telefony umožňuje uživatelům najít si usnadnění v téměř jakékoli oblasti. V redakci Zet jsme pro vás vybra…

  2. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.