NKÚ: Podpora zelené energie bude stát českou ekonomiku více než 1 bilión korun do roku 2030

Celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů v České republice převýší podle Nejvyššího kontrolního úřadu do roku 2030 1 bilion korun. Značnou část této sumy zaplatí zákazníci za příplatek ke spotřebované elektřině. Organizace zastupující fotovoltaické projekty výpočet NKÚ zpochybňují.  

Podle NKÚ vzrostly jen v letech 2011 až 2014 náklady na podporu obnovitelných zdrojů na 157 miliard korun. 

Podle propočtů NKÚ dvě třetiny celkové odhadované částky na podporu zelené energie odčerpají fotovoltaické elektrárny. Ty patří k nejdražší cestě výroby energie, řekl úřad. Fotovoltaické elektrárny jen v roce 2013 vyrobily 22 procent zelené elektřiny.  

„Celkové náklady pro stát budou ještě vyšší, protože provozovatelé „zelených“ elektráren mají právo na úlevu na daních," řekl NKÚ v tiskové zprávě. "Jaké výše ale tato daňová podpora dosahuje, není jasné, protože ji Ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje.“   

Státní podpora pro zařízení na výrobu obnovitelných zdrojů postavených po roce 2013 byla pozastavena. Stát musí však podle NKÚ po dobu 20 až 30 let vyplácet částku elektrárnám vybudovaným před rokem 2013 na základě stanovených podmínek z doby jejich uvedení do provozu. Náklady státu budou ještě ke všemu každým rokem stoupat. Výše podpory je totiž ze zákona valorizována.  

Se závěry úřadu nesouhlasí fotovoltaické asociace. Aliance pro energetickou soběstačnost a Česká fotovoltaická průmyslová asociace upozorňují například na to, že mezi roky 2011 až 2014 nebylo provozovatelům solárních elektráren kvůli zavedení takzvané solární daně vyplaceno okolo 20 miliard korun. Podle asociací NKÚ tuto skutečnost ve svých propočtech nijak nezohledňuje. Uvedly, že daň navíc bude platit po celou dobu podpory a tak bude mít dopad na objem vyplácené částky i do budoucna.

  

Zdroj: Zet, ČTK

NKÚ: Podpora zelené energie bude stát českou ekonomiku více než 1 bilión korun do roku 2030 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.