NKÚ chce pravomoce na kontrolu všech veřejných prostředků, impulsem je výstavba stanic metra

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nemá potřebné pravomoce k tomu, aby zkontroloval, jak Dopravní podnik hlavního města Prahy (DP HMP) hospodařil s prostředky na výstavbu nových stanic metra Trasy A. Kontrola DP HMP totiž nespadá pod kompetence NKÚ. Paradoxně jde přitom o jednu z nejdražších staveb na infrastrukturu za poslední léta s cenou až 27,1 miliardy korun. Prezident NKÚ Miloslav Kala řekl, že jde o dobrý argument pro rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu všech veřejných prostředků. 

NKÚ se zaměřil na poskytování, čerpání a použití prostředků vynaložených na prodloužení trasy A pražského metra v letech 2009 až 2015. Celá stavba čtyř nových stanic metra měla stát 22,6 miliardy korun. Plánované náklady byly ovšem při schvalování projektu o pětinu navýšeny. Dosáhly tak 27,1 miliardy korun. Celkem 7,4 miliardy korun z konečné částky mělo pocházet z operačního programu Doprava dotovaného Evropskou unií. 

„Kontroloři při plánování kontroly vycházeli mimo jiné z projektové dokumentace, podle které mělo být v době kontroly zmíněných 7,4 miliardy korun, kterými na prodloužení metra měla přispět Evropská unie, už proplaceno z evropských fondů, případně alespoň předfinancováno ze státního rozpočtu. V tom případě by NKÚ hospodaření s těmito prostředky prověřit mohl,“ řekla mluvčí NKÚ Olga Málková.

NKÚ ovšem informoval o tom, že během kontroly hradil všechny výdaje na přípravu DP HMP z vlastních zdrojů. Mimo jiné se pak také opíral o finanční zdroje hlavního města Prahy. Dopravní podnik nakonec chtěl prostřednictvím evropských fondů proplatit 3,1 miliardy korun, o což také během kontroly požádal. Málková ale říká, že kontroloři příjetí peněz nezaznamenali. Přitom šlo o jedinou kontrolu, jež mohl NKÚ vykonat. 

Jak DP HMP hospodařil se zbývajícími 20 miliardami korun NKÚ nemohl zjistit. Jde totiž o oblast, která je mimo působnost kontrolorů. 

„Je neuvěřitelné, že takto ohromný balík veřejných prostředků nepodléhá žádné externí kontrole. Chtěli jsme zkontrolovat alespoň tu část peněz, na které při současné působnosti NKÚ můžeme dosáhnout, nicméně změny ve způsobu financování nám to nedovolily. Myslím, že vývoj situace kolem kontroly prodloužení metra A je dobrým argumentem pro rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu skutečně všech veřejných prostředků,“ uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala.

 

Zdroj: Zet

 

NKÚ chce pravomoce na kontrolu všech veřejných prostředků, impulsem je výstavba stanic metra Foto: ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Další články

  1. Samsung v Soulu s novými telefony zatím neuspěl

    Byznys ·

    Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung u spotřebitelů zatím neuspěl s novými smartphony, které představil minulý týden. Podle agentury Bloomberg po neúspěchu u spotř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.