Nikdo nechce hostit olympijské hry. Pro rok 2024 zbyli jen dva kandidáti

Budapešť odstoupila z kandidatury na hostování letních olympijských her v roce 2024. Následovala tak Řím, které stáhlo svoji žádost loni v říjnu. Rozhodovat se tak bude jen mezi dvěma městy - Paříží a Los Angeles. V poslední době k zahození snu o pořádání olympijských her (ať letních nebo zimních) přistupuje čím dál více měst. Hlavní obavou jsou podle serveru CNN peníze.

Maďarské hlavní město vzdalo svoji kandidaturu kvůli nedostatečné politické podpoře. Aktivisté sesbírali stovky tisíc podpisů od Maďarů, kteří nechtěli, aby jejich země událost hostila. Nejhlavnější důvod, proč k tomu dochází jsou vysoké náklady na pořádání olympijských her. „Mnozí lidé se obávají, že by náklady byly nedozírné,“ uvedl organizátor petice Miklós Hajnal místním médiím.

Stejné obavy vedly město po městu, aby z projektu nakonec vycouvaly. Konkrétně Řím a Hamburk vzdali své snahy o to hostit olympiádu v roce 2024 a Stockholm a Krakov zase stáhli svou nabídku na pořádání zimních her v roce 2022. Ty se nakonec budou konat v Pekingu.

Olympijské hostitelské město musí plánovat, zaplatit a postavit projekty masivní infrastruktury. Náklady spojené s bezpečností mohou dosahovat několika miliard dolarů. Pro sportovce i turisty musí být postaveno tisíce hotelových pokojů. To vše by přitom městu měly vykompenzovat příjmy z prodej vstupenek, zvýšení zaměstnanosti ve stavebnictví a ze zvýšení cestovního ruchu. Ekonomové však tvrdí, že skutečný výnos na pořádání olympijských her není tak růžový. Podle analytiků z Business School Oxford například odhadují, že letní olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru překročily svůj rozpočet o 1,6 miliardy dolarů (41 miliard korun).

Odstrašující příklad

Dalším odstrašujícím příkladem může být kanadské město Montreal. To se stalo pořadatelem letních olympijských her v roce 1976. Špatné řízení a hrubé překročení rozpočtu nechalo město s dluhem 1,5 miliardy dolarů, který splatilo až v roce 2006.

Zkušenosti Montrealu vyplašily potenciální hostitelská města pro hry 1984. Jen Los Angelesv tomto roce učinilo nabídku. V důsledku toho bylo pak schopné diktovat podmínky Mezinárodnímu olympijskému výboru. Los Angeles tehdy těžce spoléhalo na soukromé financování. Město také využilo existující stadiony, čímž smazalo jednu z největších položek rozpočtu. A výsledek? Zisk!

Šetření ale v poslední době není zrovna v olympijské módě. Rusko utratilo za zimní olympijské hry v Soči neuvěřitelných 50 miliard dolarů. Ani Čína nešetřila za olympijské hry v Pekingu 2008. Několik stadionů postavených v brazilském Rio de Janeiru jsou už nyní v havarijním stavu a nenajdou tak další využití.

Mezinárodní olympijský výbor ví, že má problém. Skupina usiluje o řadu reforem, jejichž cílem je snížit náklady spojené s výběrovým řízením a spravováním her.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Nikdo nechce hostit olympijské hry. Pro rok 2024 zbyli jen dva kandidáti Foto: Ron Ellis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.