Niedermayer: Měli bychom respektovat ekonomickou realitu, přijmout euro

Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér České národní banky, říká ve Studiu Zet, že přijetí eura pro Českou republiku má více výhod než rizik. „Měli bychom respektovat ekonomickou realitu - uvědomit si, že naši hlavní obchodní partneři jsou země Evropské unie a země eurozóny." To, že eurozóna směřuje k větší integraci, je další důvod, abychom se do procesu zapojili, říká.

https://www.youtube.com/watch?v=_ZInL8hYz4c

Matematik Luďěk Niedermayer nastoupil do ČNB v roce 1991 a v roce 1996 se stal jako 29-ti letý nejmladším členem bankovní rady ČNB. V roce 2000 se stal viceguvernérem.

Euro

„Nejsme Velká Británie, která má úplně jinou strukturu ekonomiky a úplně jiné provazby k ekonomikám EU," řekl Niedermayer ve Studiu Zet. „Taky je podstatné, že naši hlavní obchodní partneři, to nejsou jenom země Evropské unie, ale jsou to země eurozóny, čili myslím si, že je nutné vycházet od té ekonomické reality. Samozřejmě přijetí eura není prosté rizik, ale pro takovýto typ ekonomiky, jako je česká, jsou zároveň ty přínosy poměrně značné."

Kam směřuje euzóna?

Eurozóna podle bývalého viceguvernéra směřuje k vyšší integraci, což je dalším důvodem, aby se Česko do těchto struktur zapojilo.

Je „znepokojivé" riziko, že „gravitace evropské politiky" se bude z EU posouvat do eurozóny, řekl Niedermayer. „A to proto, že ty země, které nechtějí přijmout euro .... začínají natolik komplikovat těmi svými vlivy fungování ostatních zemí EU, že ty prostě stále více problémů řeší v rámci eurozóny nebo v rámci mezinárodní, mezivládní spolupráce. A to je ten moment, který by pro nás nebyl příznivý, kdybychom nebyli v eurozóně, protože pro nás to fungování eurozóny, jako naprosto zásadního obchodního partnera, je velmi důležité."

Setrvání mimo eurozónu hrozí podle Luďka Niedermayera tím, že se naše země dostane do situace, v jaké jsou teď země jako je Norsko nebo Švýcarsko. „Oni vlastně musí všechno, co rozhodne Evropská unie, respektovat, protože jsou v tom prostoru, ... ale nejsou přizváni k tomu jednacímu stolu, kde ty direktivy vznikají, což je docela nevýhodná situace."

Řídit stát jako firmu

„Volební výsledek dal hnutí ANO velmi silný mandát a hnutí ANO se ho rozhodlo tímto způsobem využít" řekl Niedermayer. „Zkušenosti s podnikatelskou sférou a s jiným, než s tím státním způsobem fungování naší země, je nepochybně velký přínos. Uvidíme ale, jak to všechno dopadne."

Bývalý centrální bankéř také komentoval výrok zakladatele hnutí Andreje Babiše, který prosazuje řízení státu jako firmy:

„Mě tento výrok nepopudil. Záleží na tom, jakou firmu si člověk představuje. V okamžiku, kdy to řekl pan Babiš, i když to klidně takhle nemusel myslet, tak si k tomu lidé udělají rovnítko Agrofert, to znamená firma vlastněná jedním člověkem, který ji zároveň řídí. Takhle stát nepochybně nefunguje, protože ve státě rozhoduje vláda, velké věci ovlivňuje parlament, Senát a tak dále…"

„Firmy, jak dobře víme, fungují tak, že vědí co dělají, vědí proč to dělají, hlídají si náklady, mají danou nějakou strategii. Tyto aspekty, kdyby přešly do fungování státu, tak mě by to v žádném případě nevadilo. Já je tam občas docela postrádám."

Intervence

„My jsme nikdy nebyli v situaci, kdy jsme nemohli uvolnit měnovou politiku tím, že bychom snížili úrokové sazby a možná jsme to v minulosti měli trochu aktivněji dělat," řekl Niedermayer.

„To rozhodování bylo opravdu komplikované, protože vstupování do vod devizových intervencí, čili nějakého polofixního režimu, je rozhodnutí nesmírně komplikované proto, protože není jasné, jak ho ukončit."

Čas na objektivní zhodnocení intervencí nebude nikdy

Podle bývalého viceguvernéra správný čas, kdy by se dal objektivně zhodnotit výsledek intervencí, nenastane nikdy. „Nemůžeme žít zároveň ve dvou světech. V jednom světě, kde by centrální banka intervenovala a v druhém by neintervenovala. A zároveň ten dojem z toho kroku ovlivní vlastně to, jak se bude vyvíjet ekonomika, protože jakkoli nemalou část lidí ten krok znepokojil nebo dokonce pobouřil, tak v tom horizontu řekněme letošního roku bude pro lidi podstatné, jestli budou mít práci, jaké budou mít mzdy, co se bude dít s vývojem cen a tak dále. Faktorů, které se promítnou do vnímání ekonomiky bude hodně a někdo třeba bude přičítat některé pozitivní věci těm intervencím, pak se nepochybně najdou ti, kteří naopak budou říkat: to, co se nám nelíbí, to způsobily ty intervence. Čili určitý moment toho hodnocení může nastat tehdy, až ten režim bude ukončen, ale ani tehdy to hodnocení nebude úplně jednoduché, protože těch faktorů, které ovlivňují ekonomický vývoj je strašně moc," řekl Niedermayer.

O komunikaci ČNB

„Centrální banka zvolila přístup, kterému velmi dobře rozuměli analytici, který byl odvinutý od inflačního cílení, hrozby poklesu inflace, vyčerpání prostoru pro měnovou politiku prostřednictvím úrokových sazeb, což bylo analyticky velmi srozumitelné. Já mám pocit, že banku - a možná ne jenom banku - celkem zaskočila ta velmi nevstřícná reakce občanů a také nemalé části firem a pak došlo k takové komunikační ofenzivě, ve které možná došlo až k druhému extrému, kdy vlastně to vypadalo, že tahle politika udělá z České republiky lepší zemi, vytvoří pracovní místa a tak dále. Což zase z toho ekonomického hlediska nedává smysl, protože měnovou politikou nemůžeme zbohatnout. Centrální bance se nyní podaří ekonomiku stimulovat, ale potom ten stimul se projeví v tom, že porosteme trochu pomaleji. Čili nevím, jestli bylo možné předem lépe odhadnout, to, že ta silná koruna je opravdu zakořeněná tak silně v myslích Čechů, že tento krok opravdu vyvolá nepříznivé reakce, na které ta banka ze začátku nebyla úplně připravená," řekl Niedermayer.

Zdroj: Zet

Niedermayer: Měli bychom respektovat ekonomickou realitu, přijmout euro Foto: Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.