NHL vynáší obnova Světového poháru, svým hráčům pravděpodobně zakáže olympiádu

Nejslavnější hokejové lize na světě NHL se daří. Co se týče příjmů, tak se pomalu blíží ke třetímu místu největších profesionálních soutěží ve Spojených státech. Loni se po 12 letech rovněž rozhodla oživit Světový pohár, který ji přináší zajímavé finanční výnosy. Redaktor Hospodářských novin Michal Šenk říká, že tato skutečnost pravděpodobně ohrozí účast hráčů z NHL na zimních olympijských hrách 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. 

NHL se podle Šenka daří nejlépe za posledních sto let, a to zejména díky televizním právům a sponzoringu. I znovuobnovený Světový pohár dopadl po finanční stránce pro NHL velmi dobře. Tržby překročily hodnotu 130 milionu dolarů (3,3 miliardy korun) a zisk se vyšplhal na 60 milionů (1,5 miliardy korun). „Je zřejmé, že NHL se pokusí na tento projekt navázat. Není jasné, jakým způsobem, ale mluví se o nějakém pokračování i v dalších letech,“ řekl Šenk.

Na jednu stranu jde o dobrou zprávu pro americké hokejové fanoušky, pro ty evropské už tolik ne. Zejména co se týče hokejového turnaje na zimních olympijských hrách. NHL totiž sazí svoji kartu na Světový pohár a podle Šenka je dost možné, že hráčům ze zámořské soutěže zakáže na olympiádě účast. „Zdá se, že si jedou v mezinárodním hokeji po své vlastní ose. V těchto dnech se bude rozhodovat o účasti hráčů ze zámoří na zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu. Spíše se odhaduje, že hráči z NHL nepřijedou a jeden z důvodů je skutečnost, že se NHL bude ve větší míře soustředit na Světový pohár. Tyto snahy NHL ale budou bohužel na úkor olympijských her,“ uvedl Šenk.

Související: 5 nejhodnotnějších klubů NHL

Co se týče samotné NHL, tak podle předběžných odhadů překročily výnosy za loňskou sezóny čtyři miliardy dolarů. Letos má růst pokračovat. Dynamika růstu u NHL je nejvyšší mezi všemi profesionálními ligami ve Spojených státech amerických. „Základní pilíř současného růstu je kolektivní smlouva mezi majiteli klubů a hráči, která se uzavřela v sezóně 2012 – 2013. Ta dala zásadní obrysy toho, jak se peníze budou dělit. Zdá se, že nad tím panuje spokojenost,“ informoval Šenk. 

NHL se také po dlouhých 17 letech rozroste o další tým Vegas Golden Knights. I on má podle Šenka dobré předpoklady pro finanční úspěch. „Las Vegas bylo jedním z posledních ekonomicky silných měst v Americe, kde dosud nesídlil žádný klub ze zámořské sportovní ligy, takže se dá očekávat velká návštěvnost. První čísla prodeje permanentek ukazují, že už dvě třetiny haly by měly být v té první sezóně vyprodány. Zbytek může poměrně snadno doplnit zájem turistů, kteří do Vegas jezdí,“ uvedl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem Hospodářských novin Michalem Šenkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

NHL vynáší obnova Světového poháru, svým hráčům pravděpodobně zakáže olympiádu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.