Nezaměstnanost v srpnu zůstala na 6,3 procenta, odhadují analytici

Nezaměstnanost v srpnu by měla podle odhadů analytiků oslovených ČTK zůstat na červencových 6,3 procenta. Někteří ekonomové ovšem díky dobrému výkonu ekonomiky a pokračujícím sezónním pracím nevylučují i její mírný pokles na 6,2 procenta. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za srpen v úterý 8. září.

„Nezaměstnanost v srpnu ničím nepřekvapí. Její hodnota bude opět stejná. Léto totiž bývá na trhu práce poměrně ospalé. Nové pozice na trhu práce přibývají, ale jejich začátek je zpravidla naplánovaný až na začátek školního roku,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Setrvání míry nezaměstnanosti na 6,3 procenta očekává i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Vzhledem k vysoké dynamice ekonomické aktivity a tvorbě nových pracovních míst ale není vyloučen ani mírný pokles,“ uvedl. V následujících měsících by podle něj měla míra nezaměstnanosti mírně klesnout. Její růst očekává až s příchodem podzimních měsíců, kdy začnou být utlumovány sezónní práce.

Mírný pokles nezaměstnanosti pak očekává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Zatímco v červenci se do mírného zvýšení nezaměstnanosti promítly negativní sezonní faktory jako příliv absolventů a učitelů na úřady práce, tak srpen by měl díky tvorbě nových pracovních míst červencové zvýšení nezaměstnanosti plně kompenzovat,“ uvedl. Podle něj není v dalších měsících vyloučen ani pokles nezaměstnanosti pod šest procent.

„Efekt každoročního přílivu absolventů na pracovní trh je letos obzvláště silně tlumen citelným zlepšováním obecné situace na trhu práce. Toto zlepšování se promítá nejen do trendu klesající nezaměstnanosti, která je jedna z nejnižších v Evropě, ale také už do zrychlujícího se růstu reálných mezd,“ uvedl i hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Za celý rok 2015 podle něj vykáže míra nezaměstnanosti hodnotu 6,4 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v srpnu zůstala na 6,3 procenta, odhadují analytici Foto: ČTK/Petrášek Radek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.