Nezaměstnanost v ČR je nejnižší za šest let. Dalšímu snižování brání nedostatek prácechtivých

Nezaměstnanost v České republice klesla v srpnu oproti červenci o jednu desetinu procentního bodu na 6,2 procenta. Počet nezaměstnaných je tedy nejnižší od první poloviny roku 2009. Úřady práce v srpnu evidovaly 450 666 lidí bez práce. Opět se zvýšil počet volných pracovních míst, kterých bylo nejvíc od prosince 2008. Informoval o tom dnes Úřad práce. Analytici odhadovali stagnaci nezaměstnanosti na červencové úrovni.

„Srpnové snížení počtu lidí bez práce téměř vyrovnalo rekord loňského osmého měsíce, čímž se letošní srpen představil jako druhý nejúspěšnější v historii. Jak dokládá také vývoj volných pracovních míst, který meziměsíčně přidal dalších skoro 6 tisíc, poptávka po pracovní síle v české ekonomice zůstává vysoká. Nabídka se ale s poptávkou úplně nepotkává regionálně a z hlediska kvalifikačních požadavků. Také platí, že limitem dalšího nabírání zaměstnanců není nedostatečný počet nezaměstnaných, ale spíš nedostatečný počet prácechtivých,“ komentoval srpnová čísla hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj zájem podniků na vzniku nových pracovních míst potrvá i v dalších měsících

Před rokem v srpnu činila míra nezaměstnanosti 7,4 procenta a počet lidí bez práce od té doby klesl o 84 559. Proti minulému měsíci ubylo 5 675 nezaměstnaných. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v srpnu 434 497 lidí, kteří byli schopni okamžitě nastoupit do práce.

Volných pracovních míst v srpnu přibylo na 103 768. Bylo to o 49 044 víc než před rokem, proti červenci se počet volných míst zvýšil o 5 713. Na jedno volné pracovní místo tak v současné době připadá 4,3 uchazeče. Nejvíce lidí se uchází o jedno místo na Ústecku (více než 17). Následují okresy Bruntál, Karviná a Chomutov. Na opačné straně pořadí skončilo Prachaticko s 1,2 zájemce na jedno místo a Domažlicko s 1,5 uchazeče.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 60 okresů, naopak nárůst podílu lidí bez práce hlásí šest regionů. Vůbec největší nezaměstnanost mezi okresy byla na konci srpna nadále na Mostecku, kde činila 11,7 procenta. Nejnižší míru nezaměstnanosti měla opět Praha - východ s 2,8 procenta.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Nezaměstnanost v ČR je nejnižší za šest let. Dalšímu snižování brání nedostatek prácechtivých Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.