Nezaměstnanost v lednu stoupla na 8,6 procenta, odhadují analytici

Nezaměstnanost v lednu stoupla podle odhadů analytiků na zhruba 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta. Důvodem je standardní sezonní vývoj, kdy na počátku roku vždy počet nezaměstnaných roste. V dalších měsících by se údaje měly podle ekonomů zlepšovat.

Údaje o nezaměstnanosti zveřejní úřad práce v pondělí 10. února.

„Nezaměstnanost v lednu bude pod vlivem sezonního cyklu růst. V praxi to znamená, že smlouvy termínované do konce roku 2013 končí, a ne všichni zaměstnanci dokázali ihned najít nové uplatnění na trhu práce,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. S dalšími měsíci by pak podle něj mělo přicházet zlepšení, a nezaměstnanost bude klesat.

„Vzhledem k oživení ekonomiky předpokládám, že lednový údaj o nezaměstnanosti představoval vrchol,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

I podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky začátkem roku vždy dochází ke zvýšení míry nezaměstnanosti a ani letošek nebude výjimkou.

„Výkon ekonomiky se sice zvyšuje a v letošním roce čekáme pokles míry nezaměstnanosti, ale v lednových údajích to ještě zřejmě nebude patrné,“ uvedl.

„Růst nezaměstnanosti je na začátku roku každoročně se opakujícím jevem,“ upozornil i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Zároveň podle něj v lednu počet uchazečů o zaměstnání překročil poprvé v historii existence samostatné České republiky hranici 600.000.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v lednu stoupla na 8,6 procenta, odhadují analytici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.