Nezaměstnanost v Česku v prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla

Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla z listopadových 3,5 procenta na 3,8 procenta. Přesto je to nejnižší hodnota za prosinec od roku 1997. Uvedl to dnes Úřad práce ČR. Meziročně nezaměstnanost dále klesala, v prosinci 2016 činila 5,2 procenta. Volných míst v prosinci meziměsíčně i meziročně přibylo.

Uchazečů o práci evidovaly pracovní úřady ke konci prosince 2017 přes 280.000, což bylo zhruba o 15.000 více než v listopadu. Nárůst odpovídá odhadům analytiků, kteří očekávali růst na 3,7 až 3,8 procenta. Dosažitelných uchazečů, tedy schopných hned nastoupit, bylo asi 260.000. Volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé ke konci roku přes úřady práce téměř 217.000, což bylo skoro o 3000 více než koncem listopadu.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák doplnil, že "v souhrnu za celý rok 2017 podíl nezaměstnaných osob poklesl na 4,2 % oproti 5,5 % v roce 2016". A dalšího poklesu nezaměstnanosti se podle něj dočkáme i v roce 2018, když v souhrnu za celý letošní rok by měl podíl nezaměstnaných osob činit pouze 3,6 %.

Nárůst počtu lidí bez práce je podle úřadu v závěru roku běžný. "S příchodem zimy postupně končí sezonní práce. Do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili činnost," oznámila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Klasický vývoj v závislosti na sezonních vlivech podle ní nezaměstnanost kopírovala během celého loňského roku.

Největší poptávka mezi zaměstnavateli byla v prosinci stejně jako v předchozích měsících po technických profesích napříč obory. Zájem byl třeba o stavební a montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, ale i například kuchaře nebo uklízeče.

Rok 2017 byl podle Nováka charakterizován silným růstem domácí ekonomiky, který se do vývoje na pracovním trhu promítl výrazným poklesem nezaměstnanosti, rychlou tvorbou nových pracovních míst a zrychlujícím růstem mezd. Novák doplnil, že "pokles nezaměstnanosti se týkal bez výjimky všech krajů v ČR včetně těch s tradičně vysokou nezaměstnaností, jako jsou Ústecký či Moravskoslezský kraj. V některých krajích ČR jako např. v Pardubickém či v Plzeňském navíc došlo k situaci, kdy počet nabízených volných pracovních míst přesáhl evidovaný počet uchazečů o zaměstnání". Vzhledem k očekávanému pokračujícímu růstu české ekonomiky v letošním roce je podle analytika velmi pravděpodobné, že zmíněné trendy na pracovním trhu budou pokračovat.

Zdroj:ČTK, ZET

 

 

Nezaměstnanost v Česku v prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Má Visegrádská skupina svou budoucnost v EU?

    Společnost ·

    Sdružení čtyř států střední Evropy, tj. Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, vzniklo na začátku roku 1991. Původně skupina vznikla za účelem spolupráce při integraci d…

  2. Trump je prý ochoten jednat s Kimem

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.