Nezaměstnanost v Řecku stoupla na rekordních 28 procent, dvakrát převyšuje průměr eurozóny

Míra nezaměstnanosti v Řecku loni v listopadu vystoupila na nový rekord, který činí 28 procent. Bez práce tak bylo 1,38 milionu lidí. Nezaměstnanost v Řecku tak více než dvojnásobně překonávala průměr eurozóny, kde v listopadu její míra činila 12,1 procenta.

Údaje dne zveřejnil tamní statistický úřad ELSTAT. Nezaměstnanost v Řecku tak více než dvojnásobně překonávala průměr eurozóny, kde se v listopadu pohybovala na 12,1 procentech.

Vysoká nezaměstnanost odráží vleklý hospodářský propad v důsledku dluhové krize a vynucených úsporných opatření vlády. Oproti listopadu 2012 se míra nezaměstnanosti zvýšila o šest procentních bodů. Loni v říjnu se podle původních údajů statistiků pohybovala na 27,8 procenta, ELSTAT ale později údaj upravil směrem dolů na nynějších 27,7 procenta.

Ve věkové kategorii do 24 let překročila nezaměstnanost pomyslnou hranici 60 procent, když ještě v říjnu její míra činila 57,9 procenta. Nedostatkem pracovních příležitostí jsou tradičně více postiženy ženy, mezi nimiž dosahovala nezaměstnanost v listopadu 32,2 procenta, zatímco u mužů 24,9 procenta. Mezi nejvíce zasaženými regiony je aténská aglomerace s velkým volebním potenciálem pro opoziční levici. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje 28,9 procenta.

Řecko letos v lednu převzalo štafetu rotujícího předsednictví Evropské unie. Řecký premiér Antonis Samaras minulý měsíc prohlásil, že jednou z priorit řeckého předsednictví bude právě boj proti vysoké nezaměstnanosti v EU, a to zejména nezaměstnanosti mladých.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Výměnou za to vláda zavedla masivní výdajové škrty, snížila důchody a mzdy a opakovaně zvýšila daně, což prohloubilo útlum ekonomiky a vyvolalo protesty obyvatel.

Řecká ekonomika se už šest let nachází v recesi. Atény ale předpokládají, že v letošním roce se ekonomika vrátí k růstu a hrubý domácí produkt stoupne o 0,6 procenta.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v Řecku stoupla na rekordních 28 procent, dvakrát převyšuje průměr eurozóny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.