Nezaměstnanost v Řecku stoupla na nový rekord, výroba dál klesala

Míra nezaměstnanosti v Řecku v říjnu stoupla na nový rekord 27,8 procenta. Vyplývá to z údajů tamního statistického úřadu. Nezaměstnanost v Řecku je přitom nyní více než dvojnásobkem průměru eurozóny, kde v listopadu její míra stagnovala na 12,1 procenta. Statistika zároveň ukázala, že průmyslová výroba v Řecku v listopadu pokračovala v propadu, a to už pátý měsíc za sebou.

Vysoká nezaměstnanost odráží vleklý hospodářský propad v důsledku dluhové krize a vynucených úsporných opatření vlády. V říjnu bylo v Řecku bez práce zhruba 1,39 milionu lidí. Před šesti lety, kdy se ekonomika dostala do recese, to bylo jen 385 tisíc lidí. Mezi mladými ve věku od 15 do 24 let byla na začátku krize nezaměstnanost 23 procent, nyní se její míra pohybuje kolem 58 procent.

V září celková řecká nezaměstnanost podle zpřesněných čísel dosahovala 27,7 procenta.

Řecký statistický úřad ELSTAT dnes rovněž oznámil, že průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 6,1 procenta. Produkce řeckých průmyslových podniků klesá od roku 2008, oproti svému nejvyššímu bodu se snížila už asi o 30 procent.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Od té doby čerpalo už dva záchranné programy v úhrnné částce 240 miliard eur a výměnou za pomoc zavádělo masivní výdajové škrty, snížilo důchody a mzdy a opakovaně zvyšovalo daně, což sráželo ekonomiku a vyvolávalo protesty obyvatel.

Řecká centrální banka podle své prosincové prognózy předpokládá, že země se letos po šesti letech dostane z ekonomické recese. Ekonomika by podle ní měla vykázat růst o 0,5 procenta.

Agentura Reuters připomíná, že řecký premiér Antonis Samaras na začátku roku u příležitosti začátku půlročního předsednictví země v Evropské unii slíbil, že jeho vláda vyvede zemi z šestileté recese a udrží vyrovnaný rozpočet.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v Řecku stoupla na nový rekord, výroba dál klesala Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.