Nezaměstnanost v březnu klesla o tři desetiny procentního bodu, tlak na růst mezd se zvyšuje

Nezaměstnanost v České republice v březnu klesla na 7,2 procenta z únorových 7,5 procenta. Bez práce bylo přes 525 tisíc lidí, tedy o 23 tisíc méně než v únoru. Poklesu nezaměstnanosti napomohl začátek sezónních prací, klesat by díky tomu měla i v následujících měsících. Meziročně pak nezaměstnanost v březnu klesla o více než procento. Tehdy míra nezaměstnanosti dosáhla 8,3 procenta a bez práce bylo o 83 tisíc lidí více než letos. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Počet volných pracovních míst vzrostl v březnu o sedm tisíc na 76 tisíc. „Situaci na trhu práce ovlivňuje rozjezd sezónních prací především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství či turistickém ruchu,“ uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR. S příchodem teplejšího počasí budou zaměstnavatelé nabírat další pracovníky a nezaměstnanost se tak bude podle úřadu pravděpodobně dál snižovat.

V březnu zaznamenalo meziměsíční pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů. Nejvíce byl pokles patrný v okresech Jindřichův Hradec (o 10,3 procenta), Klatovy (o 10,2 procenta) a Chrudim (o 9,7 procenta). Zaměstnavatelé měli největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, montážní dělníky a pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to 10,4 procenta. V Praze je pět procent nezaměstnaných, což je nejméně v České republice. Pokud jde o jednotlivé okresy, nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v Praze-východ, kde činila 3,2 procenta. Na druhém místě byly shodně Rychnovsko a Mladoboleslavsko s 4,1 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykázalo opět Bruntálsko, a to 12,9 procenta, následovalo Mostecko s 12,7 %.

Na jedno volné pracovní místo v současnosti připadá v průměru téměř 7 uchazečů. Nejvíce uchazečů o jednu pracovní pozici je v okresech Bruntál (33,4), Ústí nad Labem (25,4), Karviná (25,2), Most (23,9), Jeseník a Chomutov (23).

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek k novým statistickým údajům o nezaměstnanosti uvedl: „Počet volných pracovních míst roste nebývalým tempem a je nejvyšší od prosince 2008. Problémem ale zůstává nerovnoměrná tvorba nových pracovních příležitostí, která ponechává nezaměstnanost v některých okresech značně vysoko. Z pohledu celé země ovšem platí, že na zvyšující se zaměstnanost začaly příznivě reagovat další makroekonomické ukazatele, kupříkladu maloobchodní tržby. Česká ekonomika se tak dostává do fáze svého cyklu, kdy o míře jejího růstu začne rozhodovat mimo jiné i pružnost pracovního trhu. Takový stav se obvykle projevuje také tlakem na vyšší růst mezd, což dosud v Česku nebylo příliš vidět.“

 

Zdroj: ČTK, Zet

Nezaměstnanost v březnu klesla o tři desetiny procentního bodu, tlak na růst mezd se zvyšuje Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.