Nezaměstnanost na Slovensku klesla, je blízko dlouhodobých minim

Míra nezaměstnanosti na Slovensku po nárůstu v předchozích dvou měsících v únoru mírně klesla a dosáhla 12,32 procenta. Drží se tak blízko dlouhodobých minim. V lednu bylo bez práce 12,39 procenta obyvatel, řekl dnes novinářům Marián Valentovič, ředitel slovenského ústředí práce, které zastřešuje tamní úřady práce.

Ve srovnání s únorem loňského roku, kdy bylo na Slovensku 13,49 procenta nezaměstnaných, nyní míra nezaměstnanosti klesla o 1,17 bodu. Zůstává však nad průměrem eurozóny, jejímž členem je i Slovensko.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do zaměstnání, v únoru na Slovensku přesáhl 332 tisíc osob. V porovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje pokles o téměř 32 tisíc nezaměstnaných.

Slovenský ministr práce Ján Richter na tiskové konferenci doplnil, že s příchodem jara očekává další zlepšování situace na slovenském trhu práce, a to i díky začátku sezonních prací.

Nezaměstnanost na Slovensku výrazně stoupla po propuknutí globální ekonomické krize. Ještě na začátku roku 2013 bylo v zemi bez práce téměř 15 procent obyvatel. Loni v listopadu však míra nezaměstnanosti klesla na 12,25 procenta, dosáhla tak čtyřletého minima.

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí očekávají, že situace na trhu práce na Slovensku se letos bude dál zlepšovat. Ke snížení nezaměstnanosti by mělo přispět očekávané zrychlení tempa ekonomického růstu země.

 

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost na Slovensku klesla, je blízko dlouhodobých minim Foto: Janis Aliapulios/Zet - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

  Byznys ·

  Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

 2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

 3. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.