Nevěnování se řízení je nejčastější příčinou dopravních nehod, často rozptylují telefony

Mobilní telefony jsou už v současné době našim každodenním společníkem. Stále na dohled je máme i při řízení automobilu. Letmý pohled na displej telefonu vás okrade o vteřinu pozornosti, i z toho se však může vyklubat dopravní nehoda.

Telefonování při řízení automobilu je zakázáno už od roku 2002. Zákaz však neplatí jen pro hovor, ale i pro psaní textových zpráv. Následující grafika ukazuje, o co může řidič přijít, když se místo silnice věnuje mobilu.

Pohledem na displej mobilního telefonu ztratíte pozornost na jednu sekundu

Při rychlostí 50 km/h ujede auto 14 metrů, což odpovídá délce jednoho autobusu. Při rychlostí 90 km/h už se ujetá vzdálenost se sníženou pozorností zvětší na 25 metrů. A při rychlosti 130 km/h jde o ujetých 36 metrů bez toho, abychom vnímali, co se děje před námi.

Psaním zprávy ztratíte pozornost na pět sekund

Za tuto dobu ujede auto při rychlosti 50 km/h vzdálenost 90 metrů, což je délka fotbalového hřiště. Pro zasazení do silničního provozu délka odpovídá pěti kamionům spolu s jedním osobním autem. Při rychlosti 90 km/h už se ujetá vzdálenost zvýší na 125 metrů, tedy o vzdálenost srovnatelnou s předjížděním sedmi kamionů a jednoho osobního auta. Pokud řidič ztratí koncentraci na pět sekund při rychlosti 130 km/h, ujede jeho auto vzdálenost 180 metrů, tedy jako by předjížděl 11 kamionů v řadě.

 

Na nebezpečí psaní textových zpráv při řízení upozorňuje i tento spot:

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 

 

 

 

Nevěnování se řízení je nejčastější příčinou dopravních nehod, často rozptylují telefony Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.