„Nevěřila jsem tomu, že ještě něco takového neexistuje,“ říká zakladatelka Animal Cake

Vnuknutí podnikatelského nápadu může přijít i ve snu. Přesně takhle přišel za Michaelou Smrčkovou, která už přes rok vyrábí dorty pro koně a psy. Před tím přitom pracovala jako vedoucí marketingového oddělení. Jak se stalo, že kostým a podpatky vyměnila za tahání pytlů krmných směsí, vyprávěla v pořadu Margarety Křížové Podnikání od A do Zet.

I když byla Michaela Smrčková po studiu na vysoké škole a Master of Business Administration ve své práci velmi dobře finančně ohodnocena, ke štěstí ji to nestačilo. Vždycky cítila, že chce mít něco vlastního. „Různých projektů, co mě napadly, byla v minulosti spousta. První den jsem vždy zažila nadšení, že to bude fungovat a pak se z toho vyspíte a začnete hledat ta negativa. U toho Animal Caku to ale z nějakého důvodu bylo jiné,“ řekla na rádiu Zet.

Nápad na firmu Animal Cake, která nabízí dorty pro psy a koně, se zrodil doslova přes noc. „Už si ani přesně nepamatuji, co se mi zdálo, ale začala jsem googlovat na internetu jestli něco takového existuje,“ popisovala Smrčková. Vedle českých webů prohledávala i ty zahraniční a zjistila, že projekt v takové podobě, jak zamýšlí, ještě neexistuje.

Když najdete díru na trhu musíte jednat rychle a chytře. Smrčková se ze všeho nejdříve začala zajímat o to, jak svůj nápad ochránit. Konkrétně výrobní postup, jak udělat ze sypké směsi pevný dort. Domluvila si schůzku s patentovou kanceláří probrala s ní prvotní a nejrychlejší ochranu, kterou je takzvaný užitný vzor. „Ten chrání nové technické řešení. Patent je silnější ochrana, ale na patent můžete čekat dva tři roky. U užitného vzoru dva tři měsíce. Nevýhoda toho je, že ten úřad nedělá rešerši, jestli už něco takového existuje, takže se může stát, že vám to potom seberou,“ řekla Smrčková.

Facebook / Animal Cake

Další cesta k samotnému produktu byla pak dlouhá. „Musíte si nasmlouvat dodavatele, míchárnu krmných směsí, etikety a tak dále,“ řekla. Pak také zjistit a ozkoušet tu správnou recepturu. Prvním produktem byl dort pro koně, ke kterým má Smrčková přeci jen nejblíže. Sama přiznává, že s recepturou pro pejsky se nejvíce natrápila. „Můj vlastní pejsek nad tím vždy ohrnul nos. Spojila jsem se s různými výživáři, veterináři, ale už jsme byli ve slepých uličkách...To mě pak ale vždy nakoplo,“ uvedla Smrčková.

Firma nakonec v říjnu 2015 poprvé dodala svůj dort prvnímu koni. Plně funguje tedy přes rok. „V tuto chvíli ještě není soběstačná...Všechno nasvědčuje tomu, že by nyní měl nastat zlom, kdy by firma měla generovat nějaký zisk, který bude ale opět použit k rozvoji firmy,“ řekla majitelka.

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová.

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Michaelou Smrčkovou si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

„Nevěřila jsem tomu, že ještě něco takového neexistuje,“ říká zakladatelka Animal Cake Foto: Michaela SMRČKOVÁ / animalcake.cz

reklama

Další články

1. Odstoupení od TPP bude první věc, co Trump udělá

Společnost ·

Nadcházející americký prezident Donald Trump plánuje v rámci prvního dne ve funkci oznámit odstoupení od transpacifické obchodní dohody TPP. Ta přitom patří k součásti…

2. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

Byznys ·

Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.