Nevidomí se brzy dočkají speciální navigace, která jim výrazně usnadní život

Na území České republiky vzniká navigace, která popisuje nevidomému cestu městem tak, jako by jej navigoval přítel.  Aplikaci s názvem Naviterier bude možné spustit, jak na klasickém chytrém telefonu, tak na obyčejných mobilních zařízeních s operačním systémem Symbian. Nepotřebuje ani lokalizaci pomocí GPS. O unikátní navigaci pro nevidomé hovořil na rádiu Zet vedoucí výzkumného týmu Naviterier Zdeněk Míkovec.

Popište nám, prosím, jak vaše aplikace funguje v reálném provozu. Jaké další informace poskytuje Naviterier nevidomým?

Navigace funguje velmi jednoduše. Na začátku musíte určit, kam chcete jít, což je standardní věc. Musíte tedy určit nějaké cílové místo. Pak určíte také to, kde jste. Poté systém automaticky vygeneruje trasu na základě speciálně upravených mapových podkladů a vyrobí popis, který se velmi podobá tomu, když si povídají dva lidé. Nevidomý poté vyslechne instrukci ohledně prvního úseku. Taková trasa může být poměrně dlouhá. Z toho důvodu není možné vyprávět celý popis od začátku až do konce. Vybere se tedy automaticky první úsek, který je dlouhý třeba 100 metrů. Popíše se, jak vypadá a co má nevidomý udělat. Poté, co projde tento úsek, tak si zažádá jednoduše o další popis a další instrukci. Takto postupuje dál až do cíle. Nevidomý bude také informován o výklencích, různých průchodech nebo podchodech, které nevidomý může určit za orientační body nebo případně zvolit alternativu při své cestě.

Jaké technické vybavení potřebuje uživatel Naviterieru k tomu, aby aplikace dobře a spolehlivě sloužila?

Zaměřili jsme se na to, aby aplikace neměla žádné technické požadavky a aby každý nevidomý nebo slabozraký mohl používat jakýkoli telefon, který má. Je to tak, že naše technologie funguje nejenom s těmi nejchytřejšími telefony, ale i s obyčejnými telefony, které nevidomí používají. Jde o ty staré, dobré Nokie s operačním systémem Symbian. Na nich tato aplikace také běží a nevodomý, tak nemusí nic speciálního dělat. Ještě bych zmínil, že naše navigace není závislá na lokalizaci takzvané GPS. Polohu zjišťujeme jiným způsobem a za každou cenu nepotřebujeme vědět polohu pomocí GPS.

Kdy se navigační systém dostane z testovací fáze do běžného užívání a jaká města bude pokrývat?

Rádi bychom do úplného provozu uvedli tu základní verzi letos. Teď běží v takovém ostrém režimu, kdy ji používají nevidomí sami. Doufám, že se nám podaří letos spustit, aby ji mohli využívat i další lidé. Vše záleží na tom, jak nám půjde rychle rozšiřování mapových podkladů. Rovněž záleží na zastupitelstvech měst, jak budou vstřícná a pomohou nám s touto věcí, protože to není úplně jednoduché. Celý výzkum a vývoj trval téměř deset let a to se samozřejmě projevuje i tím, že popis je velmi kvalitní a ukazuje se, že funguje velmi dobře. Co se týče samotných cen, tak se zdá, že model bude vypadat tak, že navigace bude podobně drahá nebo levná, jako nevidomí používají teď. Ty jim ale nevyhovují, jde o standardní navigace, které si dají do mobilu. Dobrou zprávou je, že si navigaci mohou většinou nechat proplatit od úřadu práce.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s vedoucím výzkumného týmu Naviteriér Zdeňkem Míkovcem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Nevidomí se brzy dočkají speciální navigace, která jim výrazně usnadní život Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hirošima a slova o světovém míru bez omluvy

    Společnost ·

    Barack Obama jako první prezident Spojených států dnes navštívil japonskou Hirošimu. Představitelé americké vlády připomínají, že nešlo o omluvu ale o uctění památky n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.