Neuron ocení mladé vědce, kteří posunují civilizaci vpřed

Ocenit výjimečné vědecké osobnosti, kterým ještě nebylo ani 40 let, a již ovlivňují úroveň poznání ve svých oborech a jsou příkladem pro nastupující generace vědců. Nadační fond Neuron na podporu vědy i letos předá těm nejlepším mladým vědcům Ceny Neuron.

„Na Ceny Neuron navrhuje nezávislá vědecká rada fondu každý rok špičkové české vědce. V letošním roce ocení fond pět výjimečných vědeckých osobností, kterým ještě nebylo ani 40 let, a již ovlivňují úroveň poznání ve svých oborech,“ uvedla Monika Vondráková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Neuron, a dodala, že všechny oceněné spojuje poctivost, houževnatost a skromnost: „A ač každý jinak, jsou zábavní. A rozhodně inspirativní.“ Předávání cen se sice uskuteční až ve středu 24. května, hosté pořadu Neuron Future ale posluchačům jména letošních laureátů prozradili už nyní.

Kdo jsou letošní laureáti Cen Neuron pro mladé vědce?

  • Cenu Neuron v oboru fyzika převezme Lukáš Palatinus, který zkoumá strukturu velmi malých krystalů. Se svým objevem – zobrazením atomů vodíku pomocí metody takzvané elektronové difrakce – pronikl na titulní stránku časopisu Science. Jako první český vědec.
  • V oboru biologie bude oceněn Marek Eliáš, který zkoumá takzvané protisty, dříve ne zcela přesně nazývané 'prvoci'. Ty kdysi kolonizovaly naši planetu a jsou podstatné pro rozluštění samé podstaty života na Zemi. Jeho práce, ostře sledovaná a ceněná i v zahraničí, může být perspektivní například pro vývoj nových léků a biotechnologií.
  • Ocenění v oboru společenské vědy převezme antropolog Martin Soukup, který zkoumá vývoj obyvatelstva Papui Nové Guinei, kde v údolí řeky Uruwa s kolegou geografem zaznamenává sociální vazby a zkoumá je v čase a prostoru.
  • Vůbec poprvé bude letos uděleno ocenění v oboru computer science. Převezme ho Daniel Sýkora, autor algoritmu, který dokáže rutinní práci výtvarníků z velké části převést na stále dokonalejší počítače, aniž by výsledek přišel o výtvarníkův rukopis. Počítače nyní z jednoho originálního obrázku vytvoří sekvenci dalších a postavičky „oživí“. Jeho práci ocenilo i Studio Disney, se kterým spolupracoval na 3D verzi animovaného filmu Lví král.
  • Zatímco Daniel Sýkora barví večerníčky, matematik Robert Šámal, který převezme cenu v oboru matematika, barví – laicky řečeno – grafy. Jeho poznatky lze využít třeba při plánování železniční sítě, aby spojila co nejvíce obcí a zároveň se na ni spotřebovalo co nejméně materiálu.

Aby čeští vědci obstáli ve světové konkurenci, je podle profesora Pavla Hobzy, nejcitovanějšího českého vědce, který je v NF Neuron předsedou vědecké rady, třeba docenit excelenci vědy: „Věda je založena na osobnostech a pokud jim nenabídneme to, co západní země, neobstojíme.“ Dle jeho slov je také klíčová podpora základního výzkumu: „I Antonín Holý dělal celý život základní výzkum – bez podpory základního výzkumu nemůže věda být. Věda je totiž pyramida, a pokud nemáte silnou základnu, nebude celek fungovat.“

V rámci večera také Neuron vyšle do světa tři odvážné vědecké expedice, splní sen mladému vědci a předá ceny autorům nejlepších videí popularizujících vědu.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

 

 

Neuron ocení mladé vědce, kteří posunují civilizaci vpřed Foto: NF Neuron představil letošní laureáty Cen Neuron pro mladé vědce (autor: Lukáš Bíba)

reklama

Další články

  1. Sobotkova vláda podá demisi

    Společnost ·

    Premiér Bohuslav Sobotka během tohoto týdne předá prezidentovi Miloši Zemanovi demisi vlády. Premiér to oznámil na úterním brífinku ve Strakově akademii. Sobotka svůj …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.