„Neučíme hrát hokej, učíme hokejově myslet,“ říká vítěz soutěže Nápad roku

V budově Centra současného umění DOX proběhl v pořadí jedenáctý ročník soutěže Vodafone Nápad roku. Investoři zvolili vítězem letošního ročníku projekt s virtuální realitou pro hokejisty. Štěpán Šilhavý z projektu SenseArena říká, že cílem projektu není naučit lidi hrát hokej. Virtuální realita má ale především mladé hráče naučit hokejovému myšlení. Mezi dalšími úspěšnými projekty figurují například domácí testy na rakovinu nebo nový způsob měření kvality vody.

„My učíme hokejově myslet. To znamená to, co oni na tréninku nestihnou. To, co se poměrně těžko trénuje, protože potřebujete nějakou nahrávku, potřebujete ji někomu vrátit. To znamená, že potřebujete, aby někdo přibruslil. To se samozřejmě trénuje velmi těžko. Nejlépe se to trénuje při hře, ale do hry se dostanete za zápas kolikrát na minutu, na dvě a k něm potřebným situacím tam ani nedojde. Kdežto já v té virtuální realitě situace umím nasimulovat a vy si je můžete vyzkoušet,“ řekl Šilhavý portálu Youradio News.

 Zdroj: YouTube / Nápad roku, Youradio News

Společnost SenseArena získalo již i zajímavé portfolio zákazníků. Mezi nimi figuruje například tým Detroit Red Wings, zájem o virtuální realitu mají ale i hráči klubu Dallas Stars. Vítěz soutěže Nápad roku zaujal ale i kluby a instituce v České republice. S firmou SenseArena totiž spolupracuje hokejový tým Bílý tygři Liberec a Česká hokejová asociace.

Nedílnou součást samotného systému představuje patentovaná hokejka se zpětnou odezvou nebo detailní analýza herního stylu. Vítězná získala finanční odměnu v hodnotě 300 tisíc korun a stejně jako ostatní finalisté má nyní otevřenou cestu k jednání o případné investici v řádu desítek milionů korun.

  Zdroj: YouTube / Nápad roku, Youradio News

Na druhém místě se umístil projekt NanoScreen, který vznikl jako spin-off při Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Detailněji jde o patentovaný příruční test, jenž dokáže s minimálními náklady a v řádu minut odhalit kontaminaci vody. Díky systému je možné rozpoznat vzácné a nové formy znečištění. Cílem zakladatelů projektu je vytvoření globální platformy pro monitorování kvality vody.

 Zdroj: YouTube / Nápad roku, Youradio News

Pomyslnou bronzovou medaili získala společnost Glycanostics, jež vyvinula vysoce přesné testy na rakovinu prostaty a prsu. Jsou určeny pro lékaře ale i řadové domácnosti. Tvůrci vyvinuli nový princip odhalování rakoviny, který vykazuje výrazně nižší chybovost než stávající testy. Zároveň se velmi jednoduše používají.

„Velmi pozitivně hodnotím vývoj a kvalitu projektů nejenom těch finálových, ale i těchto třiceti finálových. Roste i sektorová různorodost a i české a slovenské týmy ukazují, že se stávají špičkou v oblastech, jako je umělá inteligence, virtuální realita, nanotechnologie či internet věcí,“ řekl zakladatel samotné události Nápad roku Martin Kešner.

Nespočet lidí napadne mnoho zajímavých vizí, složitější je to už s jejich samotnou realizací. Pokud člověk svému nápadu zarytě věří, tak by měl v určitém slova smyslu zariskovat a jít si za svým vysněným projektem. Dříve nebo později se může stát, že na vaši myšlenku přijde někdo úplně jiný a přetaví ji v kýžený úspěch. 

„Musíte po něčem hodně toužit, musíte hodně chtít, když něco hodně chcete, tak jste ochoten pro to hodně obětovat a být vytrvalý. To jsou nutné podmínky pro to, abyste něčeho dosáhnul,“ sdělil Šilhavý.

Martin Kešner řekl, že každý člověk by měl začít u sebe samotného. Je zapotřebí, aby se sám sebe zeptal na to, kým je, jaké má zkušenosti a koho zná. Měl by jít do projektů v oblastech, jimž rozumí. Podnikatel by měl i kalkulovat své budoucí příjmy.

„Musíte dělat něco, co vás naplňuje a co vám dává smysl. To je totiž to hlavní palivo na rozjezd projektu a to vás i celý tým bude posouvat nejvíce. Nejsou to peníze, ale je to ten chtíč těch zakladatelů věci měnit a dělat produkt nebo službu, kterou zákazníci mají rádi a kupují si ho,“ dodal Kešner.

 

 

Zdroj: Youradio News

„Neučíme hrát hokej, učíme hokejově myslet,“ říká vítěz soutěže Nápad roku Foto: Nápad roku

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.