Netanjahu pochválil Guatemalu, že chce svou ambasádu v Jeruzalémě

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí označil za důležité rozhodnutí Guatemaly přesunout své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Guatemalský prezident Jimmy Morales vydal pokyn k přemístění velvyslanectví v neděli, nedlouho poté, co americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Předseda izraelské vlády v pondělí předpověděl, že další země budou následovat. Palestina krok Guatemaly naopak odsoudila jako nepřátelský akt.

„Další státy uznají Jeruzalém (jako hlavního město Izraele) a oznámí přesun své ambasády. Učinila tak už druhá země a já opakuji: toto je pouhý začátek,“ uvedl Netanjahu v prohlášení.

Deník The Times of Israel poté citoval náměstkyni izraelského ministra zahraničí Cipi Hotovelyovou, podle níž se k obdobnému kroku chystá dalších nejméně deset zemí. Státy, s nimiž Izrael vede o možném přesunu ambasád rozhovory, ale Hotovelyová nejmenovala. Podle místní televize se přestěhování svého velvyslanectví chystá ohlásit Honduras. S touto zemí má Izrael velmi blízké vztahy.

Předseda izraelského parlamentu Juli Edelstein v pondělí podle The Times of Israel řekl, že o přesunu ambasád s ním mluvili šéfové parlamentů dvou dalších zemí. Zpravodajský server Walla uvedl, že podporu tomuto záměru vyjádřili zástupci Slovenska a Rumunska a ve svých zemích pracují na jeho uskutečnění.

The Times of Israel píše, že také „Česká republika uznala západní Jeruzalém“ jako hlavní město Izraele. Prezident Miloš Zeman se nedávno sice vyslovil pro přesun českého velvyslanectví, premiér Andrej Babiš je ale proti. Evropská unie trvá na tom, že Jeruzalém by měl být hlavním městem Izraele i Palestiny.

„Je to ostudný a ilegální čin, který je zcela v rozporu s názory vůdců církví v Jeruzalémě,“ uvedlo ke kroku Guatemaly ve svém komuniké palestinské ministerstvo zahraničí. „Palestina tento krok považuje za zjevně nepřátelský akt, který ignoruje práva palestinského lidu a mezinárodní zákony,“ dodalo ministerstvo.

Izrael v rozporu s rezolucemi OSN považuje celý Jeruzalém za svou metropoli. Palestinci přitom žádají pro svůj budoucí stát za hlavní město východní Jeruzalém.

Guatemalský prezident Morales v krátkém příspěvku na svém oficiálním účtu na Facebooku v neděli napsal, že se rozhodl ambasádu přestěhovat poté, co si promluvil s Netanjahuem. Neupřesnil ale, kdy se Guatemala k tomuto kroku chystá.

Americký prezident Donald Trump uznal začátkem prosince Jeruzalém za hlavní město Izraele, čímž ustoupil od dosavadní politiky Spojených států. Zároveň pobouřil arabský svět a své západní spojence. Také ale přesun ambasády odložil o půl roku, jak Washington činil i v předchozích letech.

Valné shromáždění OSN minulý týden přijalo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje rozhodnutí Spojených států uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pro návrh hlasovalo 128 zemí, proti bylo devět včetně Guatemaly, 35 států včetně České republiky se zdrželo.

Trump před hlasováním pohrozil, že státy, které budou proti Washingtonu hlasovat, přijdou o americkou finanční podporu. Příjemcem velké finanční podpory z USA je i Guatemala, upozornila agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Netanjahu pochválil Guatemalu, že chce svou ambasádu v Jeruzalémě Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Benjamin Netanjahu

reklama

Další články

 1. Lavrov: Rusko může usnadnit kontakty USA a KLDR

  Společnost ·

  Rusko je připraveno všemožně usnadnit přímé jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou. V rozhovoru s agenturou RIA Novosti to řekl ruský ministr zahraničí Sergej L…

 2. E-shopy dnes spouští povánoční výprodeje

  Byznys ·

  Internetové obchody spouští téměř ihned po rozbalení vánočních dárků povánoční výprodeje. Cílí tak na ty, kteří dostali pod stromeček hotovost. Kamenné prodejny se zák…

 3. Zájem turistů o KLDR klesl od června o polovinu

  Společnost ·

  V důsledku zvýšeného napětí kolem KLDR se podnikání cestovních kanceláří vozících turisty do této země od června snížilo o polovinu. V rozhovoru pro server CNN to uved…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.